Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Lesznie

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Lesznie

W Lesznie, w dzielnicy Osieczno, znajduje się niezwykły kompleks trzech zabytkowych wiatraków - koźlaków, które są udostępniane do zwiedzania turystom. Wiatraki stoją na wzgórzu Szubienica, przy trasie do Leszna.

Niezwykłe muzeum

Wiatraki noszą nazwy: Franciszek, Józef – Adam i Leon. Wewnątrz dwóch wiatraków znajdują się małe sale muzealne, w których są wystawy stałe. Wnętrza pierwszego wiatraku, to zbiór pamiątek etnograficznych i historycznych z tego rejonu. Są tu stroje ludowe, ubrania, narzędzia, a także liczne zdjęcia i obrazy. W drugim wiatraku znajdują się dawne maszyny i urządzenia młyńskie. Wnętrze zostało w taki sposób odbudowane, by przypominało jak najbardziej oryginalne wnętrze wiatraku. Trzeci wiatrak jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania. Do zbiorów muzealnych należą tu przedmioty codziennego użytku, meble, ubrania, narzędzia rolnicze, sztuka ludowa i akcesoria używane przy obrzędach. Dużą atrakcją dla dzieci, jest wybieg dla zwierząt, który znajduje się obok. Muzeum jest własnością Jarosława Jankowskiego, którego firma ma siedzibę w Lesznie.

Historia muzeum

Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej powstało w 2012 roku, jednak same wiatraki, które są udostępnione do zwiedzania pochodzą jeszcze z XVIII wieku. Na początku XX wieku w tej okolicy odbyła się słynna bitwa pod wiatrakami. Było to w czasie powstania wielkopolskiego. Na szczęście wiatraki nie zostały wówczas uszkodzone.

Zwycięska bitwa

Ciekawym wydarzeniem związanym z tym miejscem jest inscenizacja Bitwy pod Wiatrakami. Ta odbywająca się każdego roku impreza plenerowa przyciąga ogromne zainteresowanie dorosłych i dzieci. Uczestnicy przebierają się w stroje secesyjne i biorą udział w "bitwie", na cześć zwycięstwa Polaków w bitwie pod wiatrakami z 1919 roku. Impreza jest nagłaśniana w mediach, dlatego ściągają na nią miłośnicy historii i dobrej zabawy z całego kraju.

Zwiedzanie

Podczas zwiedzania można zobaczyć jak się wyrabia prawdziwy chleb lub ciasto, za dodatkową opłatą można taki wypiek zabrać do domu. Wszyscy chwalą sobie zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, który ma wiele serca do tego miejsca.

Godziny otwarcia: poniedziałek - niedziela 10.00 – 17.00. Wstęp jest wolny. Dokładniejsze informacje można znaleźć na http://zabytkowe-wiatraki.pl/.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Lesznie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!