Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Noclegi w pobliżu Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku

Kopalnia złota Złoty Stok to bardzo interesujące miejsce polecane dla wszystkich, szczególnie jako miejsce na rodzinny wypad pełen niespodzianek. Mnóstwo atrakcji dostępnych na miejscu sprawia, że zarówno dzieci, jak dorośli wychodzą z tego miejsca zadowoleni.

Legenda

Złoty Stok to niezwykle ciekawe miejsce, z którym związanych jest wiele ludowych podań i legend. Pierwsze ślady eksploatacji terenów pod kątem wydobywania cennego złota, jakie zachowały się do naszych czasów datowane są mniej więcej na X wiek. W okolicy istniało bardzo wiele kopalń, ich największą liczbę szacuje się na 190 na początku XVI wieku. W połowie XVI wieku wydarzył się wypadek, w którym zginęło 59 górników, będący przyczyną znacznego przestoju w wydobyciu złota. Z czasem zaczęto tutaj wydobywać także arsen, z którego produkowano arszenik.

W kopalni do zwiedzania udostępniona jest sztolnia Gertrudy, z którą wiąże się przekazywana od lat legenda. Po jednym z zawałów, które dawniej zdarzały się dość często właściciel kopalni zdecydował, iż akcja ratunkowa nie będzie prowadzona. Zazwyczaj tak drastyczne i okrutne decyzje podejmowane były ze względu na wysokie ich koszty. Jednakże nie pogodziła się z nią żona jednego z zaginionych górników – Gertruda. Wyposażona w pochodnię i niewielką ilość jedzenia udała się do kopalni na poszukiwanie męża. Niestety nigdy z niej nie wyszła.

Jednak od tamtej pory zagubieni w chodnikach kopalni górnicy słyszeli głosy, które według ich relacji doprowadzały ich do wyjścia, gdy decydowali się podążać w ich kierunku. Prawdziwości tej legendzie dodaje fakt, iż informację o tym, że Gertruda udała się do kopalni i nigdy z niej nie wyszła znaleźć można w kronikach miejskich.

Łódka, zjeżdżalnia i inne atrakcje

Na zwiedzających to miejsce czeka bardzo wiele atrakcji. W planie zwiedzania jest sztolnia Gertruda, Skarbiec, chodnik śmierci, w którym wykonywano wyroki na górnikach przyłapanych na kradzieży, jak również sztolnia Książęca. Na końcu trasy obejrzeć można Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Sztolnię Gertrudy zwiedzać można z pokładu łódki o nazwie Titanic, zaś odważni mogą zwiedzać część trasy podczas zjazdu na ośmiometrowej zjeżdżalni.

Informacje dla zwiedzających

Zwiedzanie zajmuje około półtorej godziny. W sezonie letnim (od 1 kwietnia do 31 października) wejścia są (co 45 minut) od 9.00 do 18.00. W sezonie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) wejścia są (co 45 minut) od 9.00 do 16.00. Do kopalni wchodzą grupy maksymalnie 50 osobowe. Należy pamiętać o zabraniu odpowiedniej odzieży, gdyż temperatura wewnątrz sztolni spada do około 7 stopni Celsjusza.

Cennik biletów: normalny 19 zł, ulgowy 16 zł. Dodatkowa opłata za przewodnika w obcym języku wynosi 50 zł, jedynie przewodnik w języku czeskim jest bezpłatnie. Cena za zwiedzanie łodzią sztolni Gertruda wynosi 13 zł normalny, 10 zł grupowy. Atrakcja dostępna jest jedynie dla dzieci powyżej 8 roku życia.

Na miejscu znaleźć można wiele dodatkowych atrakcji, jak płukanie złota, sklepik z pamiątkami, czy możliwość wzięcia udziału w grze typu Escape. Szczegółowe informacje odnośnie nich można znaleźć na stronie kopalni www.kopalniazlota.pl.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!