Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Lasu Łagiewnickiego w Łodzi

Las Łagiewnicki w Łodzi

Las Łagiewnicki to rozległy kompleks leśny, który znajduje się w obrębie miasta Łodzi i zajmuje powierzchnię ponad 1200 hektarów. Jest to największy rekreacyjny teren w mieście, a zarazem jeden z najrozleglejszych leśnych kompleksów, które znajdują się w europejskich aglomeracjach.

Historia

Sama nazwa lasu wywodzi się od osady Łagiewniki, o której wzmianki pochodzą już z XI wieku. Nazwa Łagiewniki pochodzi natomiast od łagwi, a więc naczyń wykonanych ze skóry i drewna, w których przenoszono napoje. W XIX wieku w Łagiewnikach wybudowano okazały pałac. Na przestrzeni lat, las był świadkiem wielu wydarzeń historycznych. To tutaj stacjonowali powstańcy styczniowi. Z kolei na początku ubiegłego wieku PPS poprowadziło tędy swoich manifestantów. Podczas II wojny światowej w lesie odbyło się kilka egzekucji wykonanych przez hitlerowców.

Leśna flora i fauna

Las zachował swoje naturalne cechy i jest pozostałością po słynnej Puszczy Łódzkiej, która istniała jeszcze dwieście lat temu. Można tu podziwiać krajobraz wyżynny, bardzo zróżnicowany. Kompleks leży nad Bzurą, która ma swoje źródła pod Wzgórzami Łagiewnickimi. W lesie występuje ponad 500 gatunków naczyniowych roślin, z czego 100 stanowią drzewa oraz krzewy. Szacuje się, że można tam odnaleźć 1000 gatunków grzybów. Dominują jednak dęby, sosna zwyczajna oraz brzoza brodawkowata. Można także spotkać m. in. daglejzę zieloną, modrzewia, brekinię, limbę, szakłaka pospolitego, bez czarny. Jeśli chodzi o faunę to stwierdzono występowanie aż 500 gatunków owadów, ponad 100 gatunków ptaków, 25 ssaków oraz 15 gatunków ryb.

W drugiej połowie ubiegłego wieku wytyczono tu wiele szlaków pieszych, ścieżek rowerowych, a także dydaktycznych. Liczne tablice informują o spotykanych gatunkach, historii lasu, zabytkach. W 1995 roku utworzono tu rezerwat Las Łagiewnicki, którego powierzchnia wynosi 70 hektarów. Kompleks wszedł również w granice Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, który obejmuje okolice Łodzi, Brzezin oraz Strykowa.

Zabytki

Na obszarze Lasu Łagiewnickiego znajduje się wiele pięknych zabytków. Są to między innymi Pałac Juliusza Heinzla, urokliwe kapliczki św. Antoniego i św. Rocha, klasztor ojców Franciszkanów, historyczny cmentarz.

Polecane obiekty w pobliżu Lasu Łagiewnickiego w Łodzi