Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

Kościół świętego Michała Archanioła w Dębnie to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce konstrukcji drewnianych w stylu gotyckim i najlepiej rozpoznawalnych sakralnych budowli. Jako jedyny kościół w Polsce otrzymał nominację w konkursie na siedem cudów naszego kraju, bo jego charakterystyczna, praktycznie niezmieniona od czasu budowy z drugiej poł. XV wieku sylwetka, jest dobrze znana wszystkim, którzy kiedykolwiek byli w okolicach Dębna lub interesują się architekturą podhalańską.

Historia kościoła

Pierwotnie, na miejscu dzisiejszego kościoła wzniesiono budynek sakralny już w XIII wieku. Istniejąca obecnie budowla została postawiona w drugiej połowie XV wieku, wraz z najcenniejszym elementem wystroju wnętrza – polichromią patronową – zachowaną do czasów nam współczesnych. W 2003 roku kościół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zabytki w kościele św. Michała Archanioła

Zwiedzając kościół w Dębnie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na polichromię patronową wykonaną około 1500 roku, najstarszą tego typu dekorację zachowaną w całej Europie. Wykonana z użyciem 33 kolorów, prezentuje motywy roślinne, geometryczne, wątki figuralne oraz zwierzęce. Kolejną najstarszą konstrukcją tej świątyni jest wieża z pochyłymi ścianami z izbicą z 1601 roku, a najstarszym zabytkiem w całym kościele jest zawieszony na tęczowej belce krucyfiks datowany na około 1380 rok. Poza nimi, warto obejrzeć także we wnętrzu kościoła ołtarz główny będący zabytkiem malarstwa tablicowego z początku XVI wieku przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, św. Michała Archanioła i św. Katarzynę w środkowej swojej części, św. Jana Ewangelistę i św. Stanisława na skrzydle lewym oraz św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja na skrzydle prawym. Dwa boczne ołtarze wykonane są już w stylu barokowym. Znajdują się tutaj także archaiczne elementy wyposażenia z desek pokrytych malowidłami oraz niezwykłe dzwonki nazywane też gamą perską, ze względu na swoją specyficzną skalę dźwiękową, pochodzące prawdopodobnie z V wieku.

Zwiedzanie

Kościół można zwiedzać tylko grupowo w dni powszednie, oprócz niedziel i świąt w następujących godzinach: poniedziałek – piątek 9.00 – 12.00 i 14.00 – 16.30, w soboty 9.00 – 12.00.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła św. Michała Archanioła w Dębnie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!