Fontanna Grzybek w Ciechocinku

Fontanna Grzybek w Ciechocinku

O malowniczym Ciechocinku i jego zdrowotnych właściwościach każdy słyszał, jednak nie wszystkim udało się odwiedzić to miejsce. Znany jest jako jeden z największych kurortów uzdrowiskowych w Polsce ze wspaniałym Parkiem Zdrojowym czy tężniami. Interesującą atrakcją jest fontanna w kształcie grzyba.

Grzybek niepozorny, lecz niezastąpiony

W samym sercu Ciechocinka stoi fontanna. Okazały obiekt w kształcie grzyba to nie tylko niepozorna ozdoba uzdrowiska – oprócz uatrakcyjniania krajobrazu ma dodatkową, znaczącą funkcję. To właśnie ze słynnego “Grzybka” transportowana jest solanka wprost do ciechocińskich tężni. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki pracy tężni w Ciechocinku powietrze nasycone jest tyloma wartościowymi mikroelementami jak jod, sód, brom i chlor. Fontanna stanowi obudowę źródła nr 11. To głęboki na ponad 400 metrów odwiert solanki, dzięki której nie trzeba odwiedzać tężni, aby napawać się bogatym i zdrowym powietrzem.

Jeden z symboli Ciechocinka

Najbardziej znana w Ciechocinku fontanna już od początku miała kształt grzyba. Za projekt odpowiedzialny był Jerzy Raczyński, który ukończył swoją pracę w 1926 i w tym samym roku fontanna stanęła na ciechocińskim placu. Pomimo wielu rekonstrukcji i remontów, utrzymała swój pierwotny kształt - jedyne zmiany jakie wpłynęły na wygląd zabytku to jego wysokość (fontanna była mniejsza) oraz jego miejsce (“Grzybek” znajdował się kilka metrów dalej od swojego aktualnego położenia). Każdy, kto zbliży się do fontanny podziwiać będzie mógł jej niecodzienny kształt, relaksując się przy szumie uderzającej wody, jednocześnie naturalnie inhalując swoje płuca. Gwarantowane lepsze samopoczucie i przypływ sił witalnych.

Informacje dla zwiedzających

Dostęp do fontanny nie jest ograniczony żadnymi ramami godzinnymi, można ją zobaczyć przez cały rok i o każdej godzinie. Najlepsze widoki oraz przeżycia stanowią te “na żywo”, jednak wygląd fontanny można podziwiać z własnego domu. Wśród witryn internetowych odnaleźć można stronę z widokiem z kamery skierowanej wprost na fontannę.

Mapa