Ciechocinek

Ciechocinek

Ciechocinek jest słynnym miastem uzdrowiskowym położonym w województwie kujawsko – pomorskim. Kujawy są regionem, na którym znajduje się największe w środkowej Polsce skupisko uzdrowisk. Związane to jest z występowaniem pokładów soli i wód mineralnych. W Ciechocinku leczone są choroby układu krążenia, dróg oddechowych, dolegliwości kobiece, schorzenia reumatyczne i wiele innych. Na swoje turnusy rehabilitacyjne przyjeżdżają również osoby z chorobami narządów ruchu. Uzdrowisko to ma charakter międzynarodowy. Jego początki sięgają dziewiętnastego wieku. W leczeniu wykorzystywane są głównie solankowe źródła termalne :jodkowe, bromkowe i jodkowe. Wody mineralne wykorzystywane są do kąpieli, zabiegów i do picia. To tutaj też znajdują się słynne tężnie soli. Pierwsze z nich powstały w latach 1825 – 1830. W jednej z nich mieści się grota solankowa. Wyjątkowo duże stężenie soli i wysoka wilgotność, mają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W mieście znajduje się wiele budynków sanatoryjnych, ośrodki wypoczynkowe, szpitale uzdrowiskowe a także prywatne kwatery, w których można wynająć pokoje. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kempingi.

Atrakcje Ciechocinka

Jak na słynne uzdrowisko przystało miasto posiada piękny park zdrojowy, idealne miejsce do spacerów. Jest też pijalnia wód mineralnych, zaprojektowana tak, że tworzy krytą aleję spacerową, z drewnianym pawilonem. Najatrakcyjniejszym miejscem w uzdrowisku są oczywiście tężnie. Są to potężne drewniane konstrukcje. Po ich ścianach spływa solanka, która tworzy specyficzny mikroklimat. Czyste powietrze to również zasługa tego iż na terenie miasta nie ma żadnego przemysłu. Jest mnóstwo parków, miejsc zalesionych i alejek spacerowych. Władze miasta dbają aby kuracjusze dobrze tutaj wypoczęli. Wśród kwiatów i zieleni łatwiej jest odzyskać zdrowie. W Parku Zdrojowym rośnie wiele mało spotykanych gatunków drzew i krzewów. Swoistą wizytówką Ciechocinka jest fontanna „Jaś i Małgosia”. Jest to miejsce, bardzo często wykorzystywane jako tło do pamiątkowych fotografii. Mimo iż w Ciechocinku znajduje się jeszcze kilka równie uroczych fontann, ta jest najbardziej znana i popularna.

W samym centrum parku zdrojowego stoi muszla koncertowa. Ma ona ponad 100 lat i wciąż zachwyca swoim zakopiańskim stylem. W okresie letnim odbywają się tutaj przeróżne koncerty i występy z udziałem wielkich gwiazd. Niewątpliwą atrakcją. jest także Teatr Letni. Na jego deskach odbywają się spektakle, które przyciągają liczne tłumy. Będąc w Ciechocinku warto wstąpić do kościoła parafialnego. Jego neogotycki styl doskonale harmonizuje z kameralnym charakterem miasta. Przepiękne witraże i drogi marmur we wnętrzu świątyni a także kryształowe sklepienie, dodają niepowtarzalnego uroku. Na terenie szpitala uzdrowiskowego znajduje się unikatowa budowla – cerkiew pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła. Jest to jedyny tego typu zabytek w Europie.

Ciekawym miejscem jest również trakt spacerowy o tajemniczej nazwie Partery Hellwiga. Jest to ścieżka spacerowa, która została obsadzona przepięknymi kwiatami. Przez całą jej długość podziwiać można przeróżne gatunki kolorowych kwiatów. Nic dziwnego, że uznana została przez kuracjuszy za najpiękniejsze miejsce w Ciechocinku. Poza kwiatowymi kobiercami znajduje się tam również fontanna, cyklicznie wyrzucająca wodę na różne wysokości. Nocą całemu spektaklowi towarzyszą specjalne efekty świetlne. Jeszcze jedną atrakcją ścieżki spacerowej jest specjalnie zaprojektowany zegar słoneczny. Na deptaku swoje kramy mają straganiarze i sprzedawcy pamiątek.

Ciechocinek miejsce dla każdego

Ciechocinek to nie tylko miasto dla kuracjuszy, warto tutaj przyjechać aby odpocząć pośród zieleni, pospacerować i zwiedzić to ciekawe uzdrowisko. Jeśli ktoś nie przepada za pieszymi wędrówkami, może wynająć dorożkę i w ten sposób obejrzeć miasto. Wieczorami liczne kafejki i restauracje rozbrzmiewają muzyką. Organizowane są dancingi i zabawy, na których doskonale bawią się zarówno starsze, jak i młodsze pokolenie. Można również wybrać się do kina albo na mecz. Możliwości aby miło spędzić czas jest naprawdę sporo i na nudę nikt nie będzie narzekał. Lokale gastronomiczne serwują posiłki na miarę wielkich europejskich restauracji. Jest w czym wybierać. Już kilka dni spędzonych w tym wyjątkowym miejscu na pewno doda energii i pozytywnie wpłynie na zdrowie. W dzisiejszym świecie to właśnie turystyka uzdrowiskowa staje się co raz bardziej popularną spędzania wolnego czasu. Całe rodziny nawet kilka razy w roku wybierają takie miejsca aby chociaż przez kilka dni pooddychać czystym powietrzem.

Noclegów w mieście jest sporo, więc nawet bez wcześniejszej rezerwacji nie powinno być problemu ze znalezieniem wolnych pokoi. Nie zależnie od wieku każdy znajdzie tu coś dla siebie. W bliskich okolicach Ciechocinka można znaleźć park linowy, stadninę koni, gdzie warto podszkolić się w jeździe konnej, są muzea, baseny, boiska sportowe i wszystko to czego potrzeba aby atrakcyjnie i miło spędzić wolny czas. Dla osób lubiących aktywny wypoczynek przygotowano trasy rowerowe, szlaki turystyczne i spacerowe. Na korcie tenisowym można rozegrać mecz albo pokibicować innym. Okolice można również zwiedzić jadąc konno. Najpiękniej jest oczywiście latem, kiedy kwiaty i zieleń prezentują się w pełnej krasie ale każda pora roku ma swoje dobre strony. Jeśli ktoś nie lubi tłumów ludzi a wolny czas woli spędzać w kameralnym gronie – zima będzie idealnym czasem na przyjazd. Śnieg też dodaje uroku temu staremu miastu a dodatkowym atutem mogą być niższe ceny. Pewnie każdy z nas chciałby pospacerować po mieście nucąc znaną melodię „Na deptaku w Ciechocinku”.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ciechocinku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
27 ℃
min. 13 ℃
maks. 27 ℃
opady 1.01 mm
słabe opady deszczu
jutro
22 ℃
min. 15 ℃
maks. 25 ℃
opady 0.11 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
17 ℃
min. 13 ℃
maks. 22 ℃
opady 5.72 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-06-20
18 ℃
min. 10 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!