Zdrowie
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cerkwi św. Michała Archanioła w Polanach

Cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach

Krynica Zdrój to bardzo klimatyczne miasto przynależące do województwa małopolskiego. Co roku przybywają do niego liczne grupy kuracjuszy korzystających z uzdrowiska, ale także turyści. Ci drudzy skupiają się na zabytkach i dziejach miasta przy okazji oddychając świeżym powietrzem. Ważnym punktem na mapie zwiedzania jest cerkiew św. Michała Archanioła znajdująca się w Polanach.

Cerkiew na Szlaku Architektury Drewnianej

Cerkiew została zbudowana w roku 1820, a od 1964 widnieje na liście zabytków. Mało kto wie, że została ona wzniesiona na miejscu poprzedniej pochodzącej z 1667 roku. Po masowych wysiedleniach, które miały miejsce w 1947 roku przeszła w użytkowanie rzymskokatolickie. Cerkiew zachodniołemkowska została zbudowana w konstrukcji zrębowej, a jej ściany pokryto gontem – drewnianymi deseczkami z drewna iglastego.

Jest to budowla trójdzielna o pomieszczeniach na rzucie kwadratu. W świątyni można podziwiać sceny biblijne na stropach, a także malowany baldachim, który rozciąga się nad ikonostasem. W kwadratowym prezbiterium, do którego od północy przylega zakrystia usytuowany został późnobarokowy ołtarz. Widnieje na nim obraz Piet z XVIII wieku. Na parapecie chóru oglądać można sceny ze Starego Testamentu. Z zewnątrz można zauważyć wieżę o konstrukcji słupowo-ramowej. Wieża została wykończona kopulastym hełmem. Małe wieżyczki znajdują się nad prezbiterium oraz nawą.

Zwiedzanie

Msze w cerkwi odbywają się w niedziele i święta o godzinie 9.30. Dokładne informacji można uzyskać po kontakcie telefonicznym. Zwiedzanie jest oczywiście nieodpłatne, ale należy zachowywać się odpowiednio do rangi miejsca.

Polecane obiekty w pobliżu Cerkwi św. Michała Archanioła w Polanach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!