Noclegi w pobliżu Bieszczadzkiego Parku Narodowego
Bieszczadzki Park Narodowy
Bieszczadzki Park Narodowy to skarbnica chroniąca wszystkie najcenniejsze i najpiękniejsze zakątki Bieszczad, w tym majestatyczne i urzekające dzikością połoniny, będące największą wizytówką tej części Polski. Malownicze krajobrazy oraz setki kilometrów ścieżek rowerowych i pieszych stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku na łonie natury.
O parku
Park został utworzony stosunkowo niedawno, bo w 1974 roku. Wówczas jego powierzchnia była niewielka, gdyż wynosiła nie wiele ponad 5,5 tysięcy ha. W logo umieszczono jednego z tutejszych mieszkańców – rysia. Obecnie park rozciąga się na prawie sześciokrotnie większym obszarze, gdyż cztery razy dokonano jego powiększenia i obecnie wynosi 29 202 ha. Z tego powodu stał się największym górskim parkiem narodowym w Polsce. Pozwoliło to na stworzenie jeszcze większej liczby ścieżek poznawczych, umożliwiając tym samym odludne spacerowanie tylko i wyłącznie wśród natury.
Najwyżej, najpiękniej…
Bieszczadzki Park Narodowy obejmuje swoim zasięgiem wszystkie najwyższe szczyty Bieszczadów. Najwyższym szczytem jest Tarnica, której wysokość wynosi 1346 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polskich (28 wierzchołków, które są najwyższymi szczytami niemal wszystkich pasm górskich w Polsce, lista została utworzona w celu rozsławienia mniej popularnych, a równie pięknych obszarów). Miłośnicy przyrody mogą poznać bogatą faunę i florę parku. Tarnica to przede wszystkim najlepszy punkt obserwacyjny w Bieszczadach. Rozciągająca się pod stopami panorama jest zachwycająca i wyjątkowo piękna. Na szczycie znajduje się również żelazny krzyż ustawiony w 1987 roku na pamiątkę pobytu Św. Jana Pawła II.
Bieszczadzki Park Narodowy jako jedyny w Polsce oferuje zwiedzanie na grzbiecie konia. To z pewnością wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników jeździectwa, którzy mogą jednocześnie rozkoszować się magicznymi krajobrazami, jak i czerpać przyjemność z jazdy. Park popularyzuje szczególnie turystykę edukacyjną, tworząc specjalne ścieżki, tablice oraz zajęcia i pokazy.
O każdej porze roku
Na terenie parku nie znajdziemy zimą stoków zjazdowych czy tras biegowych. Nie oznacza to jednak braku możliwości zwiedzania. W tym okresie wyznacza się specjalne ścieżki piesze, które można pokonywać chociażby na nartach śladowych. Warto dodać, iż zimą Bieszczady stają się magiczną krainą lodu, przykrytą delikatnym, śnieżnym puchem. Na oficjalnej stronie www.bdpn.pl znajduje się więcej szczegółowych informacji.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!