2017-03-20 07:52

Piesze wycieczki po Łebie - miejsca pełne atrakcji

Łeba, ul. Kościuszki

Wiosna w Łebie to czas, który dobrze jest wykorzystać na spacery. Obecnie nad morzem nie ma jeszcze dużej liczby turystów. Pozwoli nam to spokojnie się zrelaksować wśród wielu ciekawych atrakcji. Spacer po Łebie najlepiej rozpocząć od głównej ulicy - ul. Kościuszki – tutejszego deptaku, który kiedyś był kanałem wodnym. Z czasem zasypano go, dzięki czemu ulica jest długa i szeroka, wymarzona na spacery. Jest to miejsce przepełnione życiem o każdej porze. Można tu znaleźć mnóstwo pamiątek, lokali gastronomicznych, ale najciekawszą jej częścią jest Aleja Prezydentów RP.

Pierwszym miejscem, gdzie warto się zatrzymać jest Kapitanat Portu Łeba – ul. Kościuszki 1. W tym miejscu organizuje się wiele wydarzeń i wystaw poświęconych wybitnym działaczom Pomorza. Kolejny punkt na mapie to najstarszy dom w Łebie. Mieści się przy ul. Kościuszki 86, powstał w XVIII w. Możemy odczytać na nim zdanie w języku łacińskim, które zachowało się do dziś - w tłumaczeniu zdanie to brzmi: "Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe" 18 lipca 1723 r.. To historyczna pamiątka po kupcu Johannie Mampe, który był niegdyś burmistrzem Łeby.

Kierując się bliżej wybrzeża, na zachód można dotrzeć do Rąbki – gdzie czekają dwa ciekawe obiekty – wieża widokowa i wyrzutnie rakiet. Pierwszy z nich to punkt do monitoringu przeciwpożarowego oraz do obserwowania siedlisk ptaków, pomocny dla pracowników Słowińskiego Parku Narodowego. Teren wyrzutni rakiet jest pozostałością po poligonie hitlerowskim z 1940 r. (miejsce w całości udostępnione jest do zwiedzania od maja do października). Z terenów wyrzutni rakiet, już tylko połowa drogi dzieli nas od ruchowych wydm. Jest to teren Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy Jeziorem Łebsko a morzem. Wydmy mają wysokość 30-40 m, powstają na skutek silnego wiatru, który przemieszcza piasek. Ten krajobraz ma charakter pustynny, unikatowy w kraju i w całej Europie. „Szlak wydmowy” obejmuje część Mierzei Łebskiej na odcinku 5 km.

Jeśli szukasz noclegu w pobliżu, możesz skorzystać z jednej z poniższych propozycji

Domki Letniskowe Ala i Tomek
~62m
cena za osobę od 30 PLN
30 miejsc
Willa Alexandra
~128m
cena za osobę od 35 PLN
40 miejsc
Ośrodek Wczasowy Ewa
~128m
cena za osobę od 37 PLN
100 miejsc
Pokoje Gościnne Bartek
~130m
cena za osobę od 40 PLN
30 miejsc
Domki Letniskowe Iza
~135m
cena za osobę od 25 PLN
32 miejsc
Dom Wczasowy Hanna
~151m
cena za osobę od 60 PLN
26 miejsc
więcej propozycji zakwaterowania znajdziesz kikając noclegi Łeba