Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Zamek w Łańcucie

Noclegi w pobliżu Zamku w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Łańcut to malownicze miasteczko położone na terenie województwa podkarpackiego, około 16 kilometrów na wschód od Rzeszowa. Są to tereny posiadające nie tylko niezwykłe walory przyrodnicze, ale również historyczne. W samym sercu Łańcuta znajduje się przepiękny zamek wraz z otaczającym go ogrodem. Zwany jest Zamkiem Lubomirskich i Potockich lub po prostu Zamkiem w Łańcucie.

Położenie i dojazd

Łańcut jest miastem doskonale skomunikowanym. Znajduje się tutaj zarówno stacja kolejowa, jak dwie ważne drogi, łączące miasto z Rzeszowem oraz resztą Polski. Na północy miejscowości przebiega autostrada A4, z której wystarczy zjechać na węźle „Łańcut” i dalej drogą wojewódzką nr 877 kierować się na południe. Z drugiej strony przebiega droga krajowa nr 94, która praktycznie zahacza o teren Parku Zamkowego.

Historia

Pierwsze zabudowania pojawiły się na tym terenie w 2 połowie XVI stulecia. Była to wieża obronna, do której w kolejnych latach dobudowywano następne części. W międzyczasie właścicielem budowli został wojewoda Stanisław Lubomirski. Zamek nie został zdobyty ani w czasie Potopu Szwedzkiego, ani w czasie najazdu Węgrów. W końcówce XVIII stulecia część fortyfikacji zmieniono na ogrody, zmieniono również wystrój wnętrz. W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj sztab Wehrmachtu. Alfred Potocki dostał od niemieckich władz zgodę na wywózkę większości dóbr, gdy sowieci zaczęli wygrywać na wschodnim froncie. Po zajęciu przez władze ludowe Zamek w Łańcucie został zamieniony na muzeum. Od tego czasu jest również miejscem organizacji wielu imprez kulturalnych.

Wnętrza i park

Zwiedzając zamek można zobaczyć kilka przepięknie zachowanych pomieszczeń, m.in. Salę pod Zodiakiem czy Salę pod Stropem. Oryginalne wyposażenie znajduje się także w Sali Kolumnowej, Jadalni Wielkiej czy Teatrze Dworskim. Można je zwiedzać w ramach wizyty w muzeum. Zamek otoczony jest przez park o charakterze ogrodu angielskiego. Dzieli się na część zewnętrzną oraz wewnętrzną. Na jego terenie znajduje się kilka zabytkowych obiektów, wspaniałym i wyjątkowym miejscem jest chociażby Storczykarnia odbudowana kilka lat temu.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia poszczególnych ekspozycji oraz obiektów różnią się w zależności od sezonu. Cennik różnicuje ceny w zależności od tego, ile chcielibyśmy się zobaczyć. Bilet na najważniejsze wystawy kosztuje około 30 zł (normalny) oraz 20 zł (ulgowy). Jeśli zdecydujemy się jednak wykupić bilet na wszystkie atrakcje, to zapłacimy dużo mniej, niż kupując każdy z biletów osobno. Zwiedzenie wszystkich ekspozycji może być jednak czasochłonne. Najlepiej zapoznać się wcześniej z informacjami na stronie internetowej. Więcej dokładniejszych informacji można poczytać na stronie https://www.zamek-lancut.pl/pl/

Polecane obiekty w pobliżu Zamku w Łańcucie