Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Toruniu

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Toruniu

Założone w 2004 roku Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa znajduje się w oddalonym o osiem kilometrów od Torunia Grębocinie. W zachowanym z XIII wieku kościółku p.w. świętej Barbary, zlokalizowanym w urokliwym otoczeniu zieleni, stworzona została interaktywna wystawa przybliżająca tradycje piśmiennictwa i drukarstwa na tym terenie. Pokazuje ona historię m. in. XVIII-wiecznej papierni działającej w Lubiczu i Pruskiej Łące oraz drukarstwa toruńskiego, który swój rozkwit przeżywało w XIX wieku.

Sztuka czerpania papieru

Zwiedzający Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa mogą na własną rękę spróbować zapomnianej już niemal w dobie komputerów sztuki kaligrafii czy użyć tradycyjnej żeliwnej prasy. W muzeum można także samemu stworzyć papier używając do tego celu dawnych technik czerpania z kadzi papierniczej za pomocą sita.

Wiedza przekazywana jest grupom zorganizowanym w różnym wieku: od dzieci 5-6-letnich, przez wycieczki szkolne, po osoby zwiedzające muzeum indywidualnie. Wizyta tutaj jest prawdziwą przygodą przybliżającą zwiedzającym techniki dawnego rzemiosła, a nie tylko zwiedzaniem tradycyjnie przygotowanej wystawy. Atrakcyjny sposób przybliżania wiedzy o tradycjach piśmiennictwa i drukarstwa w muzeum w Grębocinie został doceniony m. in. w 2017 roku nagrodą Złota Kareta przyznaną przez czytelników dziennika „Nowości” w kategorii „Nauka i Edukacja”.

Inne aktywności w muzeum

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa wychodzi naprzeciw nowoczesnym czasom także przez szereg aktywności podejmowanych w ramach realizowanego tutaj programu kulturalnego. Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Papieru, organizowany do tej pory trzykrotnie i przybliżający uczestnikom aktywności artystów wykorzystujących w swojej pracy papier. Goście ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ukrainy czy Białorusi w ciekawy sposób przybliżali uczestnikom możliwości, jakie daje papiernictwo, łącząc naukę z przekazaniem jego tradycji i historii.

Informacje dla turystów

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek w godz. 8.00-16.00. Ceny biletów: zwiedzanie z przewodnikiem (warsztaty i oprowadzanie) - 18 zł. Dokładniejsze informacje można znaleźć na www.muzeum.grebocin.pl

Polecane obiekty w okolicy Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Toruniu


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!