Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Pojezierze Kujawskie, nocleg i okolice

Baza noclegowa – Pojezierze Kujawskie

Tereny Pojezierza Kujawskiego będą najlepszym wyborem na urlop dla osób, które marzą o spokojnym wypoczynku z dala od wielkomiejskiego zgiełku, na ciekawie ukształtowanym terenie. Charakterystyczna dla tej krainy rzeźba (wzgórza i rynny polodowcowe) uważana jest za jedną z najpiękniejszych, uformowanych przez lodowce (wysoczyzny morenowe, zagłębienia, doliny rynnowe – w których powstały jeziora lub ciągi jezior) i przyciąga turystów walorami krajobrazu. Oprócz dominującego na terenie całych Kujaw rolnictwa, coraz wyraźniej zauważa się tendencję do powstawania agroturystyk i pensjonatów, które z roku na rok rozwijają się w kierunku przyjmowania coraz większej liczby turystów. Obiekty noclegowe tego regionu znajdują się w licznych miasteczkach (które są gęsto zaludnione lecz niewielkie), do których zalicza się m. in. Radziejów, Płowce, Gostynin, Kowal, Kruszwicę i wiele, wiele innych. Latem, najchętniej wybierane są noclegi nad jeziorami (Głuszyńskim, Borzymowskim, Brdowskim, Modzerowskim i Lubotyńskim), gdzie rozwija się turystyka wodna (wędkarstwo, sporty wodne, trasy piesze i rowerowe wokół jezior). Noclegi wybierane są wszędzie tam, skąd łatwo dotrzeć nad wodę (warto podkreślić, że Pojezierze Kujawskie jest częścią Pojezierza Wielkopolskiego, tak więc z rekreacyjnych walorów regionu można korzystać przebywając we Włocławku, Toruniu, Koninie czy Gnieźnie). Pobyt na terenie Pojezierza Kujawskiego może mieć przede wszystkim charakter błogiego odpoczynku, który sprzyja podziwianiu przyrody (tutaj szczególnie poleca się noclegi położone na zachód od Gostynina, w kierunku miejscowości Kowal (wokół Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego) oraz w środkowej części pojezierza (od Lubienia Kujawskiego przez Chodecz aż po Brdów). Oprócz zielonych terenów sprzyjających sielankowym urlopom, amatorzy historii i zabytków na obszarze pojezierza również nie będą znudzeni. Noclegi w okolicy miejscowości Płowce to okazja do przypomnienia lekcji historii o zwycięstwie Władysława Łokietka z Krzyżakami (pomnik), a pobliski Brdów to ośrodek kultu religijnego (Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej z cudownym obrazem koronowanym przez Jana Pawła II w 1983 r.). Pobyt na terenie Pojezierza Kujawskiego, to okazja do odwiedzenia Ciechocinka, który słynie z zabytkowych i jednych z największych w Europie tężni solankowych.

Pojezierze Kujawskie – serce Kujaw

Region w środkowej Polsce na Kujawach, część Pojezierza Wielkopolskiego. Tereny położone pomiędzy Równiną Inowrocławską, Pojezierzem Gnieźnieńskim, Wysoczyzną Kłodawską i Kotlicą Płocką. To teren równinny z żyznymi glebami. Jeden z najpiękniejszych obszarów ze względu na polodowcowe walory krajobrazowe – moreny, głazy narzutowe, wały piaszczysto-żwirowe oraz zalewy i jeziora. Do najpiękniejszych jezior należy Jezioro Głuszyńskie (pow. 6 km2), a także jeziora Borzymowskie, Modzerowskie, Brdowskie i Pątnowskie. To kraina dobra dla wszystkich, którzy uprawiają sporty wodne i chcą spędzić aktywny urlop, przy okazji zwiedzając ciekawe zabytki – trójkątny rynek w Brdowie, romańskie kościoły w Mogilnie, Strzelnie, Kościelcu Kujawskim i Inowrocławiu czy Szlak Łokietka. Na Pojezierzu Kujawskim zlokalizowanych jest wiele małych miasteczek, z takich jak Gostynin, Radziejów czy Brześć Kujawski. Największe miasta na Kujawach to Bydgoszcz, Włocławek i Inowrocław.

Pojezierze Kujawskie – łódką przez Polskę

Jezioro Głuszyńskie jest największym, jakie znajdziemy na tym Pojezierzu. Oprócz niego większe akweny to także Jezioro Borzymowskie, Modzerowskie czy Brdowskie. Każde z nich nadaje się do uprawiania sportów wodnych, wędkowania czy odpoczywania nad brzegiem wody. Odpocząć możemy także w pobliskich rezerwatach przyrody, takich jak Dybanka, Dolina Osetnicy czy Drzewce. Warto także zobaczyć miejscowe zabytki – w Gostyninie jest to klasycystyczny ratusz, zamek, XIX-wieczny cmentarz ewangelicko-augsburski czy kaplica św. Jakuba Apostoła. W Brześciu Kujawskim znajduje się XIV-wieczny kościół św. Stanisława Biskupa, zbudowany w stylu gotyckim, ratusz z XIX w. czy dawne więzienie, postawione na miejscu zamku królewskiego Kazimierza Wielkiego. Opłaci się jechać także do Brdowa, zaskakującego trójkątnym rynkiem i zespołem kościelno-klasztornym Paulinów, w którym znajduje się XV-wieczna ikona Matki Boskiej Zwycięskiej, namalowana na rozkaz Władysława Jagiełły. Miała ona znajdować się w namiocie króla podczas bitwy pod Grunwaldem, a jej twarz ma przedstawiać św. Jadwigę Andegaweńską, pierwszą żonę Jagiełły. Także w Radziejowie znajduje się ciekawy kościół i klasztor Franciszkanów, który został w XIV w. ufundowany przez Władysława Łokietka jako dziękczynienie za zwycięstwo pod Płowcami. Pobyt na Pojezierzu Kujawskim umilą nam organizowane tu imprezy, takie jak Festiwal Zespołów Folklorystycznych, Piknik Historyczny czy Święto Żuru Kujawskiego.