Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Wetlina - oferta noclegu w Wetlinie i okolice

Noclegi w Wetlinie

Nocleg w Wetlinie mogą wybrać osoby, podróżujące Wielką Pętlą Bieszczadzką, na odcinku drogi wojewódzkiej nr 897 (jadąc z Cisnej do Ustrzyk Górnych). Latem, sprawdzą się tutaj domki letniskowe, położone na terenach, gdzie rzeka Wetlina zakręca malowniczo wzdłuż trasy pętli. Panoramę Połoniny Wetlińskiej podziwiać można z okien agroturystyk, które oferują dodatkowo pola kempingowe (dla namiotów i przyczep). Nocleg na łonie natury, w otoczeniu terenów Bieszczadzkiego Parku Narodowego sprawdzi się również zimą (są tu domki całoroczne), kiedy w Wetlinie działają trasy biegowe. Zarówno zimą jak i latem, miejscowość jest bazą turystyczną w Bieszczady, dlatego warto dużo wcześniej zarezerwować termin pobytu. Noclegi w Wetlinie dla wycieczek zapewni schronisko młodzieżowe, mieszczące do 65 osób, w pobliżu 5-metrowego Wodospadu Orłowskich (750 m). Całoroczne pensjonaty będą dobrym wyborem dla górskich wędrowców, którzy planują zdobyć szczyt Smerek (1222 m n.p.m.), czyli zachodni grzbiet bieszczadzkiej połoniny, znajdujący się zaledwie 4 km od centrum miejscowości.

Informacje o Wetlinie

Bieszczadzka wioska ciągnąca się wzdłuż Połoniny Wetlińskiej. Dobra baza wypadowa w różne kierunki i szlaki na tzw. polskim Dzikim Zachodzie. Kultura w Wetlinie - dzieło Bojków i Łemków - miała silne wpływy ruskie, wołoskie oraz bałkańskie. Przez długi czas większość ludności była grekokatolicka. Po całkowitym wysiedleniu Wetliny w 1947 r. wioskę ponownie zasiedlano w latach 50 i 60-tych. Obecna zabudowa niemal w całości jest współczesna. Wetlina zlokalizowana jest w pobliżu granicy ze Słowacją i Ukrainą. Wieś leży pomiędzy Cisiańsko-Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, w pobliżu Ustrzyków Górnych (16 km) i Cisnej (19 km), w odległości 41 km do Polańczyka i 72 km do Sanoka.

W drodze na Połoninę Wetlińską

W Wetlinie ma swój początek wiele szlaków prowadzących w Bieszczady, dlatego jest to tłumnie odwiedzana miejscowość i główna baza turystów. Jednym z miejsc wyjątkowo chętnie odwiedzanych jest Połonina Wetlińska. Położone najwyżej partie masywu górskiego pokrywają lasy bukowe. O połoninie krążą różne legendy. Jedna z nich opowiada o zbójnickich kryjówkach sprytnie ukrytych wśród tych górskich terenów. Dookoła wsi wyznaczono ok. 20 km tras biegowych dla narciarzy. Goszcząc w tej bieszczadzkiej osadzie warto również zobaczyć kaskadę Ostrowskich. Ten niewielki wodospad (ok. 5 m wys.) zlokalizowany jest koło szlaku żółtego na Przełęczy Orłowicza. Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec” to festiwal, podczas którego odbywają się koncerty muzyki poetyckiej, wystawy i warsztaty fotograficzne, spotkania z podróżnikami i artystami, konkursy oraz targi rękodzieła. Festiwal ten kontynuuje tradycje rozpoczęte przez Bieszczadzkie Anioły, które zostały przeniesione do Dołżycy.