Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Podlasie, nocleg i okolice

Gdzie spać - Podlasie

Baza noclegowa Podlasia skupia się niemalże w całości na obszarze województwa podlaskiego, lecz kraina częściowo obejmuje obszar województwa mazowieckiego i lubelskiego. Stolicą regionu jest Białystok i to on zajmuje czołowe miejsce jeśli chodzi o skupisko miejsc noclegowych regionu. Na obszarze województwa znajdziemy także mniejsze lecz równie znane i rozpoznawalne ośrodki, zalicza się do nich Augustów, Supraśl oraz Tykocin, a także Białowieżę, Bielsk Podlaski i Siemiatycze. Tereny Podlasia charakteryzuje wszechobecna zieleń, malownicze krajobrazy, czyste powietrze, rozlewiska rzeczne i lasy, które stały się siedliskiem niespotykanych nigdzie indziej okazów roślin i zwierząt. Pobyt w takim miejscu na każdego zadziała uspokajająco, co nie pozbawia turystów wielu możliwości aktywnego spędzania czasu. Noclegi w sercu Podlasia, czyli w Białymstoku to propozycja najbardziej zróżnicowana pod względem ofert i cen. Znajdziemy tu praktycznie wszystkie rodzaje noclegów (od zajazdów i moteli po agroturystyki i hotele), w dużej rozbieżności cenowej (15-300 zł/doba). Stolica województwa charakteryzuje się ogromnym bogactwem zabytków i szlaków turystycznych, więc wybór Białegostoku wart jest każdej ceny (znajdziemy tu polski Wersal - pałac Branickich, rynek, kamienice, Klasztor Sióstr Miłosierdzia, Sobór św. Mikołaja, cerkwie, Szlak Dziedzictwa Żydowskiego, Szlak Architektury PRL, Szlak Rodu Branickich, Szlak Kulinarny i wiele innych). Noclegi w okolicy Białegostoku (Tykocin - 30 km, Supraśl - 17 km) to możliwość poznania regionalnych perełek, za taką uważa się właśnie Tykocin (ponad 100 obiektów zabytkowych – m. in. zespoły klasztorne, synagogi, cmentarze, ruiny zamku Zygmunta Augusta). Do najważniejszych obiektów na terenie Supraśla należy XVI-wieczny prawosławny monaster. Augustów to dobry wybór dla rodzin ceniących noclegi w komfortowych i w pełni wyposażonych obiektach lub domkach, dających schronienie wśród jezior i lasów Puszczy Augustowskiej oraz jej uzdrowiskowego klimatu. Augustów daje szereg możliwości do aktywnego letniego wypoczynku (żeglarstwo, wioślarstwo, narciarstwo wodne, rejsy Kanałem Augustowskim – najpopularniejsza trasa „papieska”, którą w 1999 r. płynął Jan Paweł II). Bogata w agroturystyki Białowieża stanowi bazę noclegową dla miłośników charakterystycznej dla regionu fauny i flory. Noclegi na terenie miasta znajdziemy w pobliżu największych atrakcji (Rezerwat Pokazowy Żubrów, Park Pałacowy i Muzeum Przyrodniczo-Leśne). Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej może odbywać się za pomocą tzw. Białowieskich Drezyn (ręczne pojazdy szynowe, początek trasy na nieczynnej stacji Białowieża Towarowa). To świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i podziwianie okolicy (przejazdy trwają od 30 min. do 2,5 godz.), a postój na trasie często ma formę pikniku na łonie natury.

Podlasie – nadbużańskie bogactwo przyrody i styk wielu kultur

Podlasie to historyczna kraina Niziny Podlaskiej, która zajmuje część województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. To ziemia pełna lasów, rzek i rozlewisk leżąca po obu stronach Bugu – prawego dopływu Wisły. Tu znajduje się największy Park Narodowy w Polsce – Biebrzański, najstarszy – Białowieski Park Narodowy i jeden z najmłodszych – Narwiański Park Narodowy. To kraina żubra i drewnianych zdobionych domów, a także malowniczych cerkwi. Białystok i pałac Branickich, Supraśl z Muzeum Ikon czy Siematycze ze swoim zalewem i kościołem Wniebowzięcia NMP - to nie jedyne wizytówki Podlasia, ale na pewno punkty, które trzeba zrealizować, będąc w tym rejonie.

Podlasie – zagraj w zielone!

Zielone atrakcje Podlasia to unikalne parki i piękna przyroda. Biebrzański Park Narodowy na prawie 60 tys. hektarów chroni torfowiska, ptactwo wodno-błotne, a nawet nietoperze. Możemy go zwiedzać, przechadzając się ścieżką z kładką nad rozlewiskiem Biebrzy bądź czarną trasą Czerwonego Bagna, prowadzącą pośród bagiennego boru. Narwiański Park można natomiast podziwiać z łódki lub kajaka, płynąc Narwią. Aby zobaczyć Rezerwat Pokazowy Żubrów bądź Szlak Dębów Królewskich, mających od 150 do 500 lat, trzeba się udać do Białowieskiego Parku Narodowego. Tutejsza infrastruktura jest dobrze przygotowana, można wędrować przez park licznymi ścieżkami pieszymi i rowerowymi. Ciekawa jest też architektura tego terenu: cerkwie, tak jak ta zbudowana na planie krzyża łacińskiego w Narwi lub odmalowana na zielono w Trześciance. Będąc w tym rejonie warto udać się szlakiem „Kraina Otwartych Okiennic” i podziwiać drewniane domy bogato dekorowane z ozdobnymi okiennicami. Godny odwiedzenia jest także monaster w Supraślu. To zespół klasztorny bazylianów z przełomu XV i XVI w., obok którego otwarto Muzeum Ikon z multimedialną wystawą. Kolejną świątynią, którą trzeba zobaczyć jest Kościół Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach, wybudowany w wieku XVII. W miejscowości można także odpocząć nad zalewem z piaszczystą plażą i kąpieliskiem. Obowiązkowy punkt programu to jeszcze Białystok z XVIII-wiecznym barokowym pałacem Branickich czy największą prawosławną cerkwią w kraju – XX-wieczną cerkwią św. Ducha. Czas umilą nam liczne imprezy, takie jak Podlaskie Targi Turystyczne, Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, Jarmarki Wielkanocne i na Jana, Dni Białegostoku, Biesiada Miodowa w Kurowie, siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego czy Podlaskie Święto Chleba.