Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Puszcza Białowieska, nocleg i okolice

Noclegi i wypoczynek w Puszczy Białowieskiej

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości regionu jest Białowieża, która spośród pobliskich osad, wykształciła najliczniejszą bazę noclegową. Jej położenie w samym sercu puszczy sprawia, że tutejsze noclegi stają się atrakcyjne nie tylko dla polskich, ale także dla zagranicznych turystów. Wybierając nocleg w Białowieży, najczęściej spotkamy się z ofertą agroturystyk, które stanowią niemalże połowę wszystkich propozycji, a wiele z nich to obiekty wzorowane na dawne drewniane dworki (charakterystyczne dla miejscowej architektury). Za obowiązkowy punkt wycieczek na terenie Białowieskiego Parku Narodowego uważa się Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Parku Pałacowym (ogród przy dawnej carskiej rezydencji myśliwskiej), ścisłe rezerwaty (Obszar Ochrony Orłówka – najcenniejszy w puszczy) oraz ostoje żubrów. Dla aktywnych istnieje kilkanaście szlaków turystycznych. Należą do nich m. in. Białowieski Szlak Transgraniczny (wycieczka kilkudniowa, w czasie której najlepiej wybrać zakwaterowanie w Hajnówce, Narwi lub okolicach), Szlak Walk Partyzanckich (prowadzi w głąb puszczy przez rezerwat Lipiny), Szlak Miejscami Pamięci Narodowej. Nocleg w Hajnówce (nazywanej często „bramą do puszczy”) to szansa na zwiedzenie Soboru Świętej Trójcy (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej), Muzeum Kultury Białoruskiej, a także możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową do osady Topiło – z niewielkim jeziorkiem, gdzie można swobodnie wędkować (trasa prowadzi w głąb lasu, przecinając dolinę rzeki Leśna i Rezerwat Głęboki Kąt). Bazą do odpoczynku w najmniej poznanej części puszczy, będą noclegi w miejscowości Narewka (tu znajduje się jeden z największych w powiecie hajnowskim kirkut żydowski). Noclegi w Puszczy Białowieskiej to sposób na regenerację, odpoczynek i kontakt z przyrodą, a społeczność, zwyczaje, potrawy i dialekt to okazja do poznania cennych i pielęgnowanych tradycji regionu.

Puszcza Białowieska – niepowtarzalny las pierwotny

Jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w Europie, położony na pograniczu Polski i Białorusi - Puszcza Białowieska, przyciąga każdego roku wielu turystów, pragnących poznać „królestwo żubra” i spędzić urlop wśród leśnego klimatu i pięknych nizinnych krajobrazów. Żyje tu największa populacja żubra wolnego na świecie, to teren jednego z ostatnich i największych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich, znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Występuje tu także wiele innych rzadkich i chronionych gatunków zwierząt – wśród nich ryś euroazjatycki, wilk szary, orzełek włochaty, dzięcioł białogrzbiety. Puszcza Białowieska sąsiaduje z Puszczą Ladzką, Świsłocką i Szerszewską. Na jej terenie stworzono Białowieski Park Narodowy z siedzibą w Białowieży, który zachęca nie tylko licznymi szlakami pieszymi, ale możliwością poznania tego wyjątkowego miejsca rowerem, kajakiem czy kolejową drezyną. Ponadto tereny puszczy są nasycone wieloma elementami kulturowymi i religijnymi, które dodają miejscu magicznej aury.

Puszcza Białowieska – dzika i nieskażona natura

Białowieski Park Narodowy to miejsce nie tylko dla przyrodników, ale każdego, kto podziwia piękno nieskażonej działalnością człowieka przyrody. Będąc tu trzeba koniecznie zwiedzić Obręb Ochronny Rezerwatu, czyli najstarszą jego część, a zarazem najcenniejszą, prowadzącą do Dębu Jagiełły, pod którym, według legend, miał zasiadać Władysław Jagiełło przed bitwą pod Grunwaldem. Drzewo, niestety zwalone przez wichurę, ma nie więcej niż 450 lat i aktualnie można oglądać w parku jego rozkładający się pień. Ta część rezerwatu dostępna jest tylko przy zwiedzaniu z przewodnikiem. Warto także przejść się przez najmłodszą część Obrębu (niewymagana obecność przewodnika), gdzie mamy do dyspozycji 25 km szlaków pieszych czy 14 km szlaków rowerowych. Tylko 3 km przed Białowieżą znajduje się Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym na powierzchni 27 ha żyją żubry, łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki i rysie, a także konie typu tarpan. Warto również udać się do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, prezentującego historię Puszczy i działalność człowieka na tym terenie. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń powoduje, że turyści czują się w nim jak w środku lasu. A i sama historia puszczy jest niezwykle interesująca – niedawno dokonano odkryć, które ujawniły tu istnienie kilkudziesięciu kurhanów sprzed 1,5 tys. lat. Również Białowieża i jej Park Pałacowy, zaprojektowany w stylu angielskim, założony na przełomie XIX i XX wieku na obszarze 50 ha jest interesujący. Można tu zobaczyć najstarszy budynek w Białowieży, czyli XIX-wieczny dworek. Zmęczonych wędrowaniem turystów ucieszy wiadomość, że na północnym skraju puszczy zlokalizowany jest Zalew Siemianówka, trzeci w Polsce pod względem wielkości sztuczny zbiornik, nad którym można odpocząć, popływać, powędkować czy uprawiać sporty wodne. Warto także wziąć udział w odbywających się w okolicy wydarzeniach, takich jak Noc Kupały, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej” czy „Jarmark Żubra”.