Noclegi Sandomierz - oferta noclegu w Sandomierzu i okolice
Znaleziono ofert noclegowych Sandomierza: 106

[2017-03-27 10:44] Przez Sandomierz do miejsc świętych – szlak św. Jakuba

Kościół Św. Jakuba
Sandomierz, ul. Staromiejska 3

Szlak Św. Jakuba jest uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej rozbudowanych tras pielgrzymkowych w Europie. Celem jest Katedra w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W sieć tych szlaków wpisuje się „Małopolska Droga Św. Jakuba” otwarta w 2009 r. w Kotuszowie przez bp diecezji sandomierskiej. Nawiązuje ona do traktu, który w średniowieczu prowadził doliną Wisły z Sandomierza do Krakowa. Odcinek ten jest jedną z odnóg Via Regia (drogi królewskiej).

Najważniejsze znaczenie na trasie mają kościoły Św. Jakuba i ich ulokowanie (12 kościołów między Sandomierzem a Krakowem). To one wyznaczają szlak (symbol żółtej muszli). Położone są od Sandomierza (kościół na ul. Staromiejskiej) poprzez: Kotuszów, Szczaworyż, Probołowice, Pałecznicę, Niegardów, Więcławice Stare, Sankę, Palczowice, Racibórz. Długość Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Krakowa wynosi 192 km a do Santiago de Compostela 3 242 km (przez Pragę).

Doskonała okazja dla wszystkich, którzy w okresie Wielkiego Postu poszukują miejsca do refleksyjnej pielgrzymki - szlak św. Jakuba słynie z wyjątkowej atmosfery i siły jaką daje przebywającym szlaki ze znakiem muszli.

Mapka:

www.sandomierz.pl/assets/sandomierz/media/files/397b04d0-bb08-42d9-8de5-f5222123f754/malopolska-droga-sw-jakuba.jpg

[2017-03-26 09:04] Rowerowy szlak przez sandomierskie winnice

Bulwar im. Marszałka Piłsudskiego
Sandomierz, ul. Zamkowa

Sandomierz to region znany z uprawy winorośli już od XIII w. Warunki geograficzne i klimat sprawiły, że wytwarzanie wysokogatunkowego wina możliwe jest tutaj do dziś. Poza tym, winnice zrzeszają wielu gospodarzy, a także przyciągają turystów. Ulokowanie winnic stanowi swego rodzaju ścieżkę turystyczną, która rozciąga się na długości ok. 60 km. Szlak rozpoczyna się z Bulwaru Piłsudskiego i ul. Zamkowej. Później należy kierować się w lewo, w ul. Staromiejską (Park Piszczele będzie po naszej prawej stronie).

Pierwszy przystanek to Winnica Św. Jakuba (ul. Staromiejska 3, Wzgórze Świętojakubskie). Powstała w 2012 r., jest ona łatwo dostępna dla turystów, z uwagi na położenie blisko centrum. Są w niej organizowane m.in. pokazy jak pielęgnować winorośl. Powierzchnia winnicy wynosi 10 a.

Druga winnica – Złota nad Jarem – zlokalizowana jest przy trasie Sandomierz-Kraków (m. Złota 161, 5 km od centrum Sandomierza). Na powierzchni 81 a zobaczymy ok. 2400 krzewów, dzięki którym od 2014 r. wprowadza się wina na rynek. Można zwiedzić winnicę, zapoznać się z uprawą, a także odpocząć w altance.

Trzeci przystanek to winnica Faliszowice, w miejscowości o tej samej nazwie (Faliszowice 52, gm. Samborzec). Obecnie zajmuje się sprzedażą owoców i sadzonek winorośli, można tu także zaczerpnąć rady w temacie uprawy krzewów.

Kolejna winnica znajduje się we wsi Daromin (15 km od Sandomierza), gm. Wilczyce. Można zwiedzić teren gospodarstwa, a także skosztować trunków (to szczególnie popularne jest wśród grup zorganizowanych - jednak wymaga wcześniejszej rezerwacji terminu).

Ostatnia winnica, którą w okolicy Sandomierza można zobaczyć, to Winnica Sandomierska – Góry Wysokie. Zlokalizowana jest w dolinie rzeki Opatówki (Góry Wysokie 136), jest największa z opisanych dotychczas (pow. 1 ha), lecz cały czas się rozrasta. Właściciele tego gospodarstwa kontynuują rodzinne tradycje. Można tutaj posłuchać nie tylko o historii winiarstwa, ale także uprawie, pielęgnacji krzewów oraz gatunkach produkowanego wina.

Odwiedzenie winnic sandomierskich będzie na pewno ciekawym doświadczeniem dla turystów, którzy zdecydują się na przyjazd do miasta, gdzie bogata historia i tradycja winiarska pielęgnowana jest od wielu lat.

 

[2017-03-25 08:56]

-
Inkubator Przetwórczy
Dwikozy, ul. Staromiejska 28 A

Inkubator Przetwórczy to inicjatywa prowadzona przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Jej celem jest zapewnienie dostępu do maszyn potrzebnych do przetwórstwa owoców i warzyw. Z oferty może skorzystać każdy właściciel produktów roślinnych. Obok Inkubatora powołano Centrum Produktu Lokalnego, które prowadzi działalność edukacyjną w dziedzinie przetwórstwa spożywczego. Siedziba tej instytucji mieści się w Dwikozach, ok. 7 km od centrum Sandomierza.

26 marca Inkubator Przetwórczy organizuje dni otwarte. W programie zaplanowane jest zwiedzanie obiektu i prezentacja sprzętów przetwórczych (od godz. 14:00). Ponadto, odbędą się warsztaty - „Ciśniemy moc” - o zdrowym stylu życia oraz wartości produktów spożywczych (od godz. 15:00). Dla uczestników przewidziano wiele niespodzianek.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

dobresandomierskie.pl

[2017-03-24 07:34] Szlak Cystersów w Sandomierzu

Szlak Cystersów
Sandomierz, ul. Krakowska

Szlak Cystersów to kolejna propozycja na rowerową wycieczkę w okolice Sandomierza. Jej celem jest dotarcie do Klasztoru Cystersów w Koprzywnicy, budowli z XII w. (obecnie jest to pocysterski Kościół Parafialny pw. Św. Floriana, należy do Europejskiego Szlaku Cystersów).

Startujemy z okolicy Bulwaru J. Piłsudskiego (z ul. Krakowskiej) i kierujemy się w lewo na drogę Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy. Miejscowości, które mijamy na trasie to: Zawisełcze, Koćmierzów, Ostrołęka, Skotniki, na mecie oczywiście Koprzywnica (ul. Krakowska 125). Trasa jest dosyć prosta, praktycznie w całości przebiega równolegle do drogi nr 79 (Sandomierz-Kraków), jej długość to ok. 40 km.

Klasztor Cystersów, który jest celem podróży, to piękny zabytek architektury romańskiej, z elementami stylu gotyckiego. Obecnie nie jest używany, gdyż zachowała jedynie jego wschodnia część. Możemy zobaczyć kapitularz klasztorny oraz sklepienie krzyżowe. Kościół pocysterski jest natomiast w stanie nienaruszonym, możemy więc podziwiać jego piękny ołtarz główny (w sumie są 4), prezbiterium, gotyckie polichromie, ambonę oraz nagrobki i epitafia.

[2017-03-23 07:26] Zbrojownia rycerska w Sandomierzu

Piwnice Kamienicy Konwikt Boboli
Sandomierz, Rynek 5

Zbrojownia rycerska w Sandomierzu to miejsce, gdzie można spotkać się z historią – zobaczyć rycerskie zbroje i przymierzyć je, a także wziąć do ręki miecz lub kuszę. Warto przypomnieć o tej atrakcji, ponieważ od połowy kwietnia rozpoczyna się otwarcie sezonu dla zbrojowni, wtedy czynna jest dla turystów codziennie. Rezerwacja grup zorganizowanych/wycieczek jest wymagana - należy więc pomyśleć o tym nieco wcześniej.

Wizyta w zbrojowni może być świetną lekcją historii - rycerz opowiada z pasją o wszystkich rekwizytach. Można usłyszeć także ciekawe legendy. Zobaczymy tam m.in. takie rodzaje broni: piki, włócznie, halabardy, miecze, topory, a nawet armaty. Jednym z pomieszczeń jest katownia - gdzie można spotkać pręgierz oraz dyby. Więcej tajemniczych eksponatów z pewnością zaciekawi nas na miejscu.

Zwiedzanie zbrojowni trwa 30 minut. Rezerwacje terminu nie dotyczą osób indywidualnych, o ile nie jest to wizyta poza sezonem (od listopada do połowy kwietnia). Poza sezonem należy umówić się wcześniej.

Godziny otwarcia w sezonie - codziennie: 10:00-16:00

Wstęp: 7 zł N, 5 zł U

Parking: na ulicy

Filmik o zbrojowni można zobaczyć tutaj:

www.youtube.com/watch?v=JBJzUGOr0mQ

Kontakt: 792 467 802

[2017-03-22 08:23]

-
Dwór na Wichrowym Wzgórzu
Przybysławice 34

Zespół Kwartet ProForma zagra swój koncert na Wichrowym Wzgórzu już czwarty raz. Tym razem 2 kwietnia (niedziela) o godz. 18:00. Jest to grupa powstała w 2001 r. w Poznaniu, która wykonuje muzykę z gatunku piosenki autorskiej (w Polsce zwana również „piosenką literacką”). Ich repertuar (oprócz kompozycji własnych) składa się głównie z utworów Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Stanisława Staszewskiego, Georgesa Brassensa i Toma Waitsa. Zespół współpracuje z Kazikiem Staszewskim od 2012 r. - czego owocem jest wydany w 2015 r. album pt. „Wiwisekcja”.

Kwietniowy koncert będzie poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu, można się więc spodziewać ciekawej interpretacji utworów poety i kompozytora, identyfikowanego z głosem antykomunistycznej opozycji. Tematyka koncertu nie mogła być inna, bowiem na wiosnę przypadają dwie rocznice - Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca, a zmarł 10 kwietnia. Występ będzie okazją do przypomnienia o jego twórczości.

Wstęp: 40 zł w przedsprzedaży, 50 zł w dniu koncertu

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/1862295614052572

Kontakt i rezerwacja biletów: 604 287 125

[2017-03-21 08:01] Pieszo-rowerowa ścieżka wokół atrakcji Sandomierza

Sandomierz, ul. Krakowska

Ścieżka komunikacyjna w Sandomierzu może być wykorzystana do spacerów lub jazdy na rowerze, aby rozruszać się trochę przez sezonem letnim. Trasa spełnia wszelkie kryteria w zakresie rekreacji, została wybudowana w ramach projektu unijnego. Wzdłuż tej pieszo-rowerowej drogi znajduje się wiele sandomierskich atrakcji. Można skorzystać z trasy na każdym jej odcinku.

Wyróżnia się dwie części ścieżki: pierwsza: od ul. Krakowskiej, przez Podwale Dolne do ul. Tatarskiej, druga: od ul. Podwale Dolne do Parku Piszczele. Pierwsza opcja to niejako pętla wokół centrum Sandomierza. Pozwoli przejść (lub przejechać) obok Bulwaru Piłsudskiego, Placu Jana Pawła II, okrążyć rynek z ratuszem, zobaczyć Bramę Opatowską i Ucho Igielne.

Druga ścieżka zaprowadzi nas z Podwala Dolnego do Parku Piszczele, który przylega w dużej mierze do zabytkowej części miasta. Na jego terenie znajdziemy tory przeszkód, place zabaw, alejki, boiska, szachownice do gry plenerowej. Ścieżki pieszo-rowerowe dają możliwość zobaczenia wszystkich najważniejszych i pięknych zakątków Sandomierza.

Ten rodzaj ciągów komunikacyjnych w Sandomierzu jest także wykorzystywany podczas organizacji imprez o charakterze sportowym (biegi, kolarstwo).

www.mosir.sandomierz.pl/nasze-obiekty/ciag-pieszo-rowerowy#prettyPhoto