Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu

Kamienica Oleśnickich w Sandomierzu

Sandomierski rynek otoczony jest kamienicami, które pamiętają nierzadko czasy XVI wieku. Niewątpliwie jednak kamienicą wyróżniającą się ze względu na swój charakterystyczny wygląd, jest kamienica Oleśnickich, znajdująca się w rogu rynku i pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku, a następnie przebudowana.

Historia kamienicy

Kamienicę Oleśnickich wyróżnia nie tylko to, że jest najlepiej i najdokładniej zachowaną kamienicą na sandomierskim rynku, która właściwie nie potrzebuje zewnętrznej renowacji. Jej cechą charakterystyczną są arkadowe łuki, czyli tak zwane podcienia (znane chociażby z krakowskich Sukiennic), w których najczęściej ustawiają się sprzedawcy obrazów lub drobnych pamiątek. W przeszłości podcienia znajdowały się w większości kamienic, jednak po ich odbudowie postanowiono z nich zrezygnować, zachowując je wyłącznie w narożnej kamienicy.

Budynek ma znaczenie historyczne dla regionu nie tylko ze względów architektonicznych, bo właśnie tutaj w roku 1570 miało miejsce ważne wydarzenie. W pomieszczeniach kamienicy dokonano uroczystego podpisania tak zwanej Zgody Sandomierskiej, która miała na celu pokojowe i tolerancyjne współistnienie kalwinów, luteranów i braci czeskich.

Dawne centrum handlowe

W przeszłości dolne i piwniczne pomieszczenia kamienicy Oleśnickich były wykorzystywane w celach handlowych. Na parterze mieściły się sklepy, natomiast w piwnicach znajdowały się kupieckie magazyny liczące nawet do 15 metrów głębokości. Podobne piwnice znajdowały się pod całym Starym Rynkiem i obecnie po modernizacji i zabezpieczeniu stanowią jedną z atrakcji Sandomierza tworząc podziemną trasę.

Dla turystów

Budynek przeszedł remont w latach 1955-58 i został dostosowany do celów turystycznych. Mieści się tam siedziba poczty, ale również rycerskiego stowarzyszenia działającego w Sandomierzu, który w pomieszczeniach kamienicy składuje swój sprzęt, ale też organizuje różnego rodzaju historyczne inscenizacje, lekcje historii i zajęcia warsztatowe. Obecnie zlokalizowane jest tutaj również wejście do sandomierskiej podziemnej trasy turystycznej. Sama kamienica jednak nie jest udostępniona do zwiedzania od wewnątrz i turystom pozostaje jedynie zachwycanie się jej zewnętrznymi walorami.

Polecane obiekty w pobliżu Kamienicy Oleśnickich w Sandomierzu