Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Koronki w Istebnej

Muzeum Koronki w Istebnej

Muzeum Koronki w Koniakowie, leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Istebnej, to miejsce gdzie można podziwiać prawdziwe ręcznie robione koronkowe cuda. Eksponaty i wystawy prezentowane w muzeum są naprawdę warte uwagi, szczególnie że pochodzą wyłącznie z pacy ludzkich rąk, prezentując arcydzieło ludowe z całego regionu. Instytucja mieście się w miejscowości Koniaków pod numerem 505.

Pomysł na muzeum

Muzeum Koronki, nazywane szerzej Izbą Pamięci Marii Gwarek, poświęcone jest nie tylko sztuce koronkarstwa, ale również samej Marii Gwarek, która kilkadziesiąt lat temu zasłynęła w całej okolicy jako najlepsza koronkarka w Rzeczpospolitej. Jej sława była tak wielka, że dotarła nawet do Anglii. Zamówienia na koronki wyszywane przez polską koronkarkę złożył sam angielski dwór królowej Elżbiety II – było to zamówienie na serwetę, która jednak z powodu śmierci Gwarek nie została dokończona i jest obecnie jednym z głównych eksponatów w Muzeum Koronki w Istebnej.

Izba Pamięci powstała w roku 1962 początkowo jako niewielka prywatna wystawa składająca się z zaledwie paru gablot. Z biegiem lat oraz coraz większym nakładom finansowym Izba Pamięci Marii Gwarek została rozbudowana i przekształcona w Muzeum Koronki. Zebrano w nim koronkowe arcydzieła, serwety, czepce, kryzy, wykończenia pościeli, firanki, ozdoby choinkowe, a nawet elegancką bieliznę. Ta ostatnia wywołała co prawda spore oburzenie w koronkarskim kręgu, ale jednocześnie rozsławiła Koniaków i jego mieszkańców na całą Polskę, a koronkowa bielizna stała się paradoksalnie turystycznym towarem eksportowym.

Najważniejsze informacje turystyczne

Muzeum Koronki w Koniakowie koło Istebnej nie ma określonych odgórnie godzin zwiedzania, ale jest otwarte dla turystów przez cały rok. Umawiać na wizyty można się telefoniczne – wymagane jest to przy większych grupach turystów. Muzeum jest niewielkie, ale bardzo bogate w eksponaty i to przeróżnego typu. Prezentują one ponad 200 lat lokalnej tradycji koronkarskiej. Popularnością cieszą się wciąż często wykonywane na specjalne zamówienia obrusy ołtarzowe i elementy codziennego ubioru.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Koronki w Istebnej