Istebna

Położona w województwie śląskim w powiecie cieszyńskim Istebna jest popularną miejscowością turystyczną, głównie ze względu na swoją lokalizację. Otaczające ją tereny górzyste Beskidu Śląskiego, bliskość granic z Czechami oraz Słowacją, zbocze Złotego Gronia – powodują, że Istebna jest wsią uznawaną za jedną z najciekawszych turystycznie w Polsce, dla wielbicieli aktywności związanych z górami. Wraz z pobliskimi Jaworzynką i Koniakowem tworzy twz. Beskidzką Trójwieś. Istebna leży na terenach dawnego regionu Śląska Cieszyńskiego.

Historia

Początki miejscowości położonej w tym miejscu sięgają XVI wieku, kiedy powstała osada Jasnowice. Nazwa Istebna pojawia się w 1621 roku w urbarzu Księstwa Cieszyńskiego, w którym zapisano powinności osadników tworzących tę wieś wobec księcia. Do ich zadań należała m. in. produkcja gontów, wyrąb drewna i spławianie go Olzą do Cieszyna. Wśród osadników tworzących Istebną byli mieszkańcy pochodzący z Górnego Śląska oraz Wołosi ze Słowacji, którzy zapoczątkowali tradycje pasterskie tych rejonów, bardziej produktywne niż rolnictwo, ze względu na raczej ubogą okoliczną glebę oraz krótki okres wegetacyjny. Także nazwa wsi – Istebna jest pochodzenia wołoskiego. Wywodzi się z etymologii słowiańskiej, ze słowa istba – czyli namiot, po polsku izba.

Rozwój Istebnej przypada na XVIII wiek, kiedy przybył tutaj ksiądz Leopold Tempes prowadząc misję chrzczenia i nawracania górali na wiarę katolicką. To z jego inicjatywy w Istebnej powstał w 1794 roku murowany kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza wstępującego do nieba, a w 1819 roku tuż obok niego wybudowano szkołę.

Przez wieki ludność Istebnej musiała przekwalifikować się ze względu na upadek tradycyjnego pasterstwa i szałaśnictwa. Głównymi zawodami, w jakich odnaleźli się mieszkańcy było powożenie furmankami w kopalniach rudy czy przewożenie drewna. Rozpad monarchii austro-węgierskiej w 1918 roku spowodował włączenie Istebnej w granice Polski. Dzisiejsza Istebna już od dawna nie jest wsią pasterzy ani furmanów. Tylko niewielka część ludności utrzymuje się z rolnictwa, większość z nich zajmuje się obsługą ruchu turystycznego, zatrudnia w pobliskich miastach lub leśnictwach. We wsi znajdziemy sporo zabytków z bogatej historii Śląska Cieszyńskiego i samej Istebnej, a także atrakcje narciarskie przyciągające zimą wielbicieli jazdy na nartach, snowboardach i sankach.

Zabytki

Wśród szczególnie wartych uwagi zachowanych budynków i zabytków Istebnej znajduje się m. in. pierwszy murowany kościół w tej miejscowości - świątynia pw. Dobrego Pasterza rozbudowana w okresie dwudziestolecia międzywojennego i zachowana w niezmienionym od tego czasu kształcie architektonicznym. Można w jej wnętrzu podziwiać polichromie wykonane przez tutejszych artystów ludowych: Ludwika Konarzewskiego i Jana Wałacha.

Dużą popularnością wśród turystów odwiedzających te okolice cieszy się kurna chata Kawuloków – izba regionalna prezentująca m. in. bogaty zbiór ludowych instrumentów muzycznych. Zamieszkujący ją Jan Kawulok był bowiem znanym gawędziarzem i twórcą instrumentów ludowych. Chata ciekawa jest ze względu na zachowany styl architektoniczny, ma typowy dla budowli w tym regionie pochyły, pokryty gontem dach oraz podmurówkę wykonaną z kamienia. Dzisiaj, dzięki córce Jana Kawuloka – Zuzannie kultywującej tradycje artystyczne w rodzinie, można tutaj wysłuchać lokalnych opowieści o obyczajach i tradycjach Śląska Cieszyńskiego.

Warto też będąc w Istebnej odwiedzić kościół drewniany pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowany w XVIII wieku we wsi Przyszowice i przeniesiony w 1957 roku do Istebnej. Cennymi elementami wyposażenia jego wnętrza są: barokowy ołtarz, a także ambona pochodząca z końca XVII wieku. W Istebnej znajdziemy także muzea upamiętniające bogatą historię oraz kulturę tego regionu np. muzeum prywatne Jana Wałacha – miejscowego artysty ludowego, prezentujące bogatą kolekcję grafik, rysunków i rzeźb spod jego ręki, muzeum prywatne i galerię rodziny Konarzewskich, w którym prezentowane są prace tej artystycznej rodziny, a także izbę pamięci polskiego taternika i himalaisty – Jerzego Kukuczki, który w latach 80. XX wieku kupił ten budynek przeznaczając go na miejsce wypoczynku i przygotowania do kolejnych wypraw.

Współcześnie powstałą instytucją jest natomiast Ośrodek Edukacji Ekologicznej Beskidów kierujący swoją ofertę do wszystkich, którym bliska jest przyroda i dbałość o nią. Można tutaj zobaczyć stałą wystawę – Panorama Besidzka - prezentującą florę i faunę tego regionu, a także poznać sposoby jej ochrony i współżycia w zgodzie z naturą.

Atrakcje sportowe w Istebnej

Istebna zwłaszcza zimą przyciąga miłośników białego szaleństwa. Działa tutaj talerzykowy wyciąg narciarski Kuba o długości 120 metrów. Można tu skorzystać z nauki w szkole narciarskiej bądź jazd indywidualnych z instruktorem, doskonaląc swoje umiejętności przed samotnymi wyprawami na narty. Większym miejscem atrakcji narciarskich jest ośrodek Złoty Groń, gdzie wyjątkowo długo można korzystać z możliwości zjazdowych. Niższa niż w pobliskich okolicach temperatura pozwala na utrzymywanie się śniegu od listopada do kwietnia. Znajdziemy tutaj kilka wyciągów: orczykowy o długości 570 m, kolejkę linową o długości 800 m, wyciąg teleskopowy – 290 m oraz wyciąg dla dzieci – „Nartusek” - o długości 40 m.

Noclegi

Ze względu na swój turystyczny charakter Istebna dysponuje bogatą i stale rozwijającą się bazą turystyczną otwartą na narciarzy i wielbicieli pieszych wędrówek po górach Beskidu Śląskiego. Znajdziemy więc tutaj bogato wyposażone hotele z luksusowymi apartamentami, tańsze hostele, a także liczne kwatery prywatne, ośrodki agroturystyczne oraz pensjonaty, w których można spotkać się z przyjazną, rodzinną atmosferą i spróbować specjałów tutejszej kuchni.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Istebnej.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
18 ℃
min. 5 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
20 ℃
min. 8 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
21 ℃
min. 10 ℃
maks. 23 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-05-01
20 ℃
min. 8 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!