Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Wiaduktu im. Stanisława Markiewicza w Warszawie

Wiadukt im. Stanisława Markiewicza w Warszawie

Warszawa jest miejscem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju. Miasto duży nacisk kładzie na nowoczesny rozwój, na tworzenie stylowych budynków i niezwykłych miejsc. Jednak ma też wiele zabytków, którymi chętnie się chwali. Bardzo popularnym miejscem w Warszawie jest wiadukt im. Stanisława Markiewicza. Znajduje się on w części Warszawa – Powiśle i przechodzi nad ulicą Karową. Wiadukt ma styl renesansowy, jest bogato zdobiony i reprezentacyjny.

Historia

Wiadukt zaczęto budować w 1903 roku. Jego celem było połączenie dwóch części tej samej ulicy. Jedna z nich była niechlubną częścią Warszawy – zwożono tu śmieci, więc nikt nie chciał tu mieszkać. W planach była duża zmiana charakteru tego fragmentu miasta. Wiadukt wybudowano w 1905 roku, a patronem został lekarz Stanisław Markiewicz. Był on osobą, która wymyśliła pierwsze kolonie dla dzieci w różnym wieku. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków w 1965 roku. Pod samym wiaduktem mieści się galeria, a na wiadukcie odbywają się wyścigi rajdowe samochodów, bardzo popularne wydarzenie w Warszawie.

Architektura

Wiadukt ma styl renesansowy, chociaż można w nim doszukać się także elementów barokowych. Na całym wiadukcie znajduje się kilka rzeźb, w tym rzeźba małej syrenki. Jedna z rzeźb odzwierciedla miasto Warszawę – to kobieta trzymająca księgę i atrybuty nauki oraz sztuki. Jest tu też rzeźba symbolizująca ciężką pracę – jest to figura mężczyzny z mieczem i kołem zębatym. Nie zabrakło symbolu rzeki Wisły w postaci ogromnego brodacza. Na samym szczycie zaś znajduje się płonący znicz, który reprezentuje sztukę. Podczas jednego z remontów na wiadukcie przywrócono kamienny bruk, przez co nabrał on historycznego charakteru. Wyryto też datę 1905 rok na pamiątkę zakończenia prac budowlanych.

Wiadukt jest bardzo duży i widać go z dużej odległości. Jest cennym elementem Warszawy, który jest niejako jej symbolem przedstawionym w oryginalny sposób. Wiadukt ten umieszczono na licznych widokówkach pamiątkowych z Warszawy, a także na zdjęciach w galeriach sztuki.

Polecane obiekty w okolicy Wiaduktu im. Stanisława Markiewicza w Warszawie