Warszawa

Warszawa

Warszawa, stolica Polski położona w województwie mazowieckim, największe polskie miasto będące ważnym ośrodkiem politycznym, naukowym, gospodarczym, a także kulturalnym w całym kraju. Liczne zabytki, atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, a także bardzo dobrze rozbudowana baza noclegowa sprawiają, iż miasto jest bardzo chętnie odwiedzane nie tylko przez polskich, ale również zagranicznych turystów, polityków oraz znane osobistości z pierwszych stron gazet. Przed przyjazdem do Warszawy warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o tym przepięknym, nadwiślanym mieście.

Położenie

Warszawa położona jest w województwie mazowieckim w dosyć niedalekiej odległości od Kampinowskiego Parku Narodowego. Przez sam środek miasta przepływa rzeka Wisła dzieląca Warszawę na dwie części połączone ze sobą licznymi mostami. Lewobrzeżna część stolicy Polski znajduje się na Równinie Warszawskiej, natomiast pozostała część Warszawy położona jest w Kotlinie Warszawskiej, Dolinie Środkowej Wisły oraz na Równinie Wołomińskiej. Warszawa to największe polskie miasto pod względem liczby ludności, w związku z tym jest ono dosyć rozległe przez co, aby je zwiedzić w całości, należy na to poświęcić naprawdę sporo czasu.

Najważniejsze fakty historyczne

Warszawa może się poszczycić bardzo bogatą historią sięgającą około XII-XII wieku, kiedy to w tym mieście powstał dwór książąt mazowieckich. Podczas wyboru Zygmunta III Wazy na króla zadecydował on, iż miejscem jego rezydencji będzie właśnie Warszawa, przez co przeniesiono do niej z Krakowa wszystkie urzędy centralne, a sam władca zamieszkał wówczas w Zamku Królewskim. W tym czasie Warszawa zaczęła się powoli rozwijać, jednak wojna polsko-szwedzka doprowadziła do zniszczenia miasta, które zaczęto powoli odbudowywać. Z pewnością jednym z ważniejszych faktów było uchwalenie 3 maja 1791 roku konstytucji Rzeczypospolitej podczas zwołanego w Warszawie Sejmu Czteroletniego. W XIX wieku na terenach Warszawy wybuchło kilka powstań (listopadowe, styczniowe), a także bitw. Podczas I Wojny Światowej Warszawa znajdowała się pod okupacją niemiecką a wojska rosyjskie, które zaczęły wycofywać się na wschód, wysadziły cztery warszawskie mosty łączące brzegi Wisły. Przełomowym momentem w całej historii Warszawy była z pewnością II Wojna Światowa, podczas której doszło do masowej eksterminacji warszawian, a w 1940 roku utworzono getto, którego mieszkańców wywożono do obozu zagłady w Treblince. Miasto uległo w tych czasach znacznemu zniszczeniu, jednak z czasem najważniejsze obiekty zostały odbudowane.

Najważniejsze zabytki

W 1980 roku historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, natomiast do rejestru zabytków wpisano najważniejsze budowle, które do dziś są chętnie zwiedzane przez prawdziwe tłumy turystów. Najbardziej znanym warszawskim zabytkiem jest Zamek Królewski i plac Zamkowy będący niegdyś siedzibą książąt mazowieckich. Zamek został wzniesiony na przełomie XVII i XVII wieku jednak obecny jego kształt jest wierną rekonstrukcją budowli, która podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu. W 1644 roku przed zamkiem postawiono słynną kolumnę Zygmunta III Wazy na cześć słynnego władcy. Stare Miasto to kolejne bardzo ważne miejsce, które podczas wojny również uległo zniszczeniu, jednak dzięki odbudowie do dziś można podziwiać wiele zabytkowych budowli, wśród których warto wymienić przede wszystkim archikatedrę Św. Jana Chrzciciela, barokowy kościół jezuitów, Barbakan, a także liczne kamieniczki znajdujące się przy Rynku Starego Miasta. Wśród innych zabytkowych budowli warto również zwrócić uwagę na Pałac Saski, renesansowy pałac Zamoyskiego, a także Zamek Ujazdowski, w którym obecnie swoją siedzibę ma Centrum Sztuki Współczesnej.

Ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne

Warszawa słynie z wielu ciekawych miejsc, jednak najpiękniejszym są z pewnością Łazienki Królewskie, które powstały w II połowie XVIII wieku. Centralną budowlą Łazienek Królewskich jest przepiękny Pałac Na Wyspie otoczony stawem i połączony z lądem dwoma mostami. Wystrój wnętrz łączący zarówno obrazy malarskie, jak i ciekawe prace rzeźbiarskie to jeden z powodów, dla którego warto wybrać się właśnie w to miejsce. Jeśli chodzi o pozostałe atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Warszawy, to warto również zwrócić uwagę na Pałac Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Ogród Saski, Muzeum Narodowe, Krakowskie Przedmieście, przy którym znajduje się Pałac Prezydencki, a także Multimedialny Park Fontann.

Informacje przydatne dla każdego turysty

Warszawa może poszczycić się bardzo dobrze rozwiniętą bazą noclegową, a także zapleczem gastronomicznym. Na terenie miasta znajduje się wiele ekskluzywnych hoteli, apartamentów, hosteli, schronisk, a także campingów, dzięki czemu każdy turysta z pewnością znajdzie tutaj coś na swój portfel zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach. Jeśli chodzi natomiast o zaplecze gastronomiczne, to w mieście można znaleźć restauracje serwujące dania nie tylko kuchni polskiej, ale również japońskiej, włoskiej, chińskiej, arabskiej, wegańskiej, wegetariańskiej itp. Będąc w Warszawie, z pewnością warto wybrać się do restauracji, które należą do najpopularniejszych polskich kucharzy, czyli Roberta Sowy czy też Karola Okrasy, jednak warto również zobaczyć restaurację Magdy Gessler „U Fukiera”, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu znanych osobistości z różnych stron świata. Z punktu widzenia każdego turysty Warszawa to jedno z ciekawszych miast nie tylko ze względu na liczne zabytki i atrakcje turystyczne, ale również z uwagi na łatwy dojazd. Warszawa posiada liczne połączenia autokarowe oraz kolejowe z wszystkimi największymi polskimi miastami. Przez miasto przebiegają ponadto liczne drogi krajowe, wojewódzkie, a także ekspresowe czyniąc to miasto prawdziwym centrum na mapie Polski. Niecałe 8 km od centrum miasta znajduje się Lotnisko Chopina, które obsługuje połączenia lotnicze z największymi światowymi stolicami.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Warszawie.

Aktualności

2017-05-18 12:41

-
Stadion Narodowy
Warszawa, Aleja Poniatowskiego 1

Coldplay to rockowy zespół brytyjski, który międzynarodową sławę zyskał w 2000 roku, wydając singiel „Yellow”. Utwór był zapowiedzią debiutanckiego albumu Parachutes. W swojej 21-letniej karierze zespół zdobył wiele nagród, zagrał setki koncertów i sprzedał 55 milionów płyt. 18 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie Coldplay zagra koncert w ramach trasy A Head Full Of Dreams Tour. Tego wieczoru usłyszymy m.in. utwory z najnowszej płyty, takie jak: „Up&UP”, „Adventure Of A Lifetime”, czy też „Hymn For The Weekend”.

 

Wstęp: 199-499 zł

Parking: przy Stadionie Narodowym

www.facebook.com/events/706063379551375/

2017-05-15 14:32

-
Amfiteatr w Parku Sowińskiego
Warszawa, ul. Elekcyjna 17

Historia Wolskich Zdarzeń Kabaretowych sięga roku 2006, kiedy to kabareton odbył się po raz pierwszy. Podczas tej edycji widzowie obejrzą występ kabaretu Czesuaf oraz kabaretu K2. Kabaret Czesuaf wystąpi z premierą nowego skeczu pod tytułem „Niebezpieczne związki”, w którym w specyficzny dla siebie sposób opiszą relacje, jakie zawiązywane są przez ludzi.

Kabaret K2, laureaci wielu nagród przyznawanych przez publiczność, a także konkursów, w tym prestiżowej PAKI, zaprezentują skecze, w których śmiać się będą z bieżących wydarzeń i rzeczywistości.

 

Wstęp: 20-35 zł

amfiteatr.wck-wola.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=97&Itemid=90

 

2017-05-10 12:49

-
Centrum Interpretacji Zabytku – Muzeum Warszawy
Warszawa, ul. Brzozowa 11/13

W poniedziałek 22 maja w Centrum Interpretacji Zabytku odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zwierzem – absolwentem Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie zorganizowane jest w ramach cyklu „Muzeum i jego siedziba”. Badacz przybliży historię kamienic Rynku Starego Miasta, które dopiero po wojnie stały się siedzibą Muzeum Warszawy. Na wykładzie Krzysztof Zwierz opowie o wcześniejszych dziejach murów, a także o ich mieszkańcach i użytkownikach. Słuchacze dowiedzą się jak na przestrzeni wieków zmieniały się warszawskie kamienice i ich funkcje.

 

Wstęp: bilety od 5zł

Parking: przy ulicy

warszawa.naszemiasto.pl/imprezy/muzeum-i-jego-siedziba-wyklad-krzysztofa-zwierza-52668230.html