Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Spichlerza Richtera w Słupsku

Spichlerz Richtera w Słupsku

Budynki starych spichlerzy kojarzą się najczęściej z dość wysokimi i owalnymi budowlami, które już z daleka zwracają uwagę swoim charakterystycznym i wyróżniającym je kształtem. Tak było w rzeczywistości w przeważającej części polskich terenów, jednak w przypadku Słupska sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutejszy zabytkowy Spichlerz Richtera jest budynkiem skonstruowanym na planie czworoboku, wysokim i obszernym, z zewnętrzną konstrukcją krzyżową, wzniesiony z muru pruskiego.

Krótkie dzieje spichlerza

Został zbudowany na początku II połowy XIX wieku, aby zaspokoić potrzeby rozrastającego się Słupska oraz właściciela miejskiego spichlerza, od którego wzięła się jego nazwa. Pierwotny budynek był mniejszy, powstał w roku 1780, ale bardzo szybko okazało się, że rosnące zapotrzebowanie na zboża i pasze było zbyt dużym obciążeniem dla niewielkiego budynku. Podjęto decyzję o jego rozbudowie w stronę ulicy Wolności, przez co Spichlerz Richtera zajmował cały róg zbiegu obecnej ulicy Wolności i Kopernika, stając się największym budynkiem w okolicy. Składowano tu głównie zboża, ale część wykorzystywana była również do przechowywania cennych towarów jak herbaty, kawy czy przyprawy oraz różnego rodzaju materiałów budowlanych.

Spichlerz Richtera od 1986 roku jest częścią Muzeum Pomorza Środkowego, które podjęło starania o jego renowację i przebudowę. Wkrótce też został przeniesiony w nowe miejsce – najpierw rozebrano go w 1991 roku, a następnie w latach 1994-1998 odbudowywano na Rynku Rybackim, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Słupi. Obecnie na terenie spichlerza mieści się elegancka herbaciarnia i organizowane są różne wystawy czasowe pochodzące z Muzeum Pomorza Środkowego. W herbaciarni również mają miejsce wystawy, głównie plakatów i grafik, ale także fotografii i obrazów malarskich.

Spichlerz dzisiaj

Po przebudowie, przeniesieniu i odnowieniu Spichlerza Richtera stał się on częścią tutejszego kompleksu turystycznego. Bliskie sąsiedztwo Zamku Książąt Pomorskich, Bramy Młyńskiej i Młyna Zamkowego czyni całą okolicę ważnym punktem na turystycznej mapie miasta. W okolicy w czerwcu zaczyna się również Jarmark Gryfitów, w którym udział jako instytucja kultury bierze Spichlerz Richtera. Turyści mogą nie tylko podziwiać budynek z zewnątrz, skorzystać z usług herbaciarni, ale również mają do dyspozycji różne kramy i stoiska, które pojawiają się przed spichlerzem, oferując lokalne pamiątki.

Polecane obiekty w pobliżu Spichlerza Richtera w Słupsku