Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Białogóra
Rezerwat przyrody Białogóra
Położony na północ od miejscowości Białogóra rezerwat przyrody to unikalny w skali całej Polski teren, na którym występują podobne do wrzosowisk torfowiska typu atlantyckiego. Utworzony w 1973 roku rezerwat wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i obejmuje ponad 211 hektarów. Został utworzony w celu ochrony rzadkich roślin atlantyckich występujących na tym terenie, unikatowego kompleksu wydm i obniżeń między nimi, a także znajdującej się tutaj ostoi żurawia.
Charakterystyka rezerwatu przyrody w Białogórze
Wydmy tworzące rezerwat w Białogórze powstały na skutek oddziaływania fal morskich, prądów przybrzeżnych oraz wiatru w okresie holocenu. Torf występujący na tym terenie jest natomiast efektem czasowego lub okresowego podtapiania tego terenu przez podniesienie poziomu słodkiej wody na skutek spiętrzenia fal Bałtyku. Wiosną i latem teren pokryty jest więc stojącą wodą. W ten sposób na oglejonym, jałowym piasku wydmowym powstaje warstwa torfowiska.
Dzięki unikalności gleby w białogórskim rezerwacie występują wyjątkowo rzadkie gatunki roślin zaliczane do gatunków specjalnej troski, o różnych stopniu zagrożenia i prawnie chronione. Są wśród nich takie rośliny jak: przygiełka brunatna, ponikło wielołodygowe, brzeżyca jednokwiatowa, rosiczka pośrednia i okrągłolistna, woskownica europejska, wrzosiec bagienny, tajęża rozesłana czy jeżogłówka pośrednia. Rezerwat jest także miejscem, w którym gniazdują i przebywają regularnie żurawie.
Zwiedzanie rezerwatu
Rezerwat pozwalający na wędrówki na świeżym powietrzu w bezpośredniej bliskości bogatej przyrody i z szumem wiatru w uszach, cieszy się zasłużoną popularnością wśród turystów, którzy chcą wybrać się nieco dalej niż białogórskie kąpielisko i plaża. Niestety, popularność nie wpływa dobrze na zachowanie naturalnego stanu tego miejsca. Szczególnie negatywny wpływ na otoczenie ma rozwijający się mocno konny ruch turystyczny, niszczący przy okazji przyrodę oraz zmiany stosunków wodnych na terenie rezerwatu, które mogą wpłynąć na stan torfowisk wymagających nieustannego ich dopływu. Zwiedzając rezerwat zachowajmy więc ostrożność i szczególną uwagę zwracajmy na to, czy nasze zachowanie nie będzie miało negatywnych skutków w dalszej perspektywie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!