Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pijalnia wód w Szczawnicy

Noclegi w pobliżu Pijalni wód w Szczawnicy

Pijalnia wód w Szczawnicy

Szczawnica jest miejscowością typowo uzdrowiskową. Sprzyja temu niezwykły górski klimat i przyroda. Szczawnica jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Leży w dolinie Grajcarka między łańcuchem Pienin oraz Beskidem Sądeckim. Jest najpiękniejszym uzdrowiskiem w okolicy.

Początki uzdrowiska

Nazwa Szczawnica pochodzi od kwaśnych wód, które górale nazywają ,,szczawami”. Po raz pierwszy wspomniano o tej miejscowości w XVI wieku. Szczawnica do XVIII wieku stanowiła własność Starostwa Czorsztyńskiego. Rozwój uzdrowiska rozpoczął się w 1939 roku, gdy władzę nad Szczawnicą przejął Józef Stefan Szalay.

Obecnie uzdrowisko w Szczawnicy cały czas się rozwija, ale przyświecają mu idee sprzed stu lat. Szczawnica ma stać się uzdrowiskiem z pełną gamą zabiegów, bardzo nowoczesnym i komfortowym zapleczem dla kuracjuszy. Od 2007 roku rozpoczął się bardzo kosztowny, długotrwały i pracochłonny proces przywracania temu miejscu dawnego blasku. W 2011 roku odbudowano Dworek Gościnny, a we wcześniejszych latach pierzeję Placu Dietla: "Dom nad zdrojami", kawiarnię "Helenka" i dwie wille "Holenderkę" i "Szwajcarkę". Wybudowano również hotel "Modrzewie Park Hotel" (5 gwiazdek).

Drogocenne szczawy

Pijalnia wód jest nieodłączną częścią uzdrowiska. Wody lecznicze zawierają szczawy wodorowęglanowe, sodowe, jodkowe, bromkowe bogate w sole mineralne oraz liczne mikroelementy. Szczególnie korzystnie lecznicze wody działają na choroby układu oddechowego, choroby żołądka, zaparciach, skazę moczanową, wysoki cholesterol, osteoporozę i miażdżycę.

Woda "Stefan" – działa na schorzenia układu oddechowego, a woda ,,Józefina” działa na gardło, stany zapalne górnych dróg oddechowych, nieżyt gardła, otyłość, skazę moczanową i astmę. Woda ,,Magdalena” polecana jest na drogi moczowe i zaparcia, natomiast woda "Jan" na drogi oddechowe i nieżyt żołądka.

Polecane obiekty w pobliżu Pijalni wód w Szczawnicy

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.