Noclegi w pobliżu przystani flisackiej w Szczawnicy
Spływ Dunajcem w Szczawnicy
Flisactwo to tradycyjne zajęcie pienińskich górali. Kiedyś tratwy woziły towary, zwierzęta czy kupców szukających zbytu dla swoich towarów. Obecnie wożą turystów chętnie spędzających czas na wodzie podczas pobytu w Szczawnicy czy Krościenku.
Przełom Dunajca kiedyś i dziś
W czasach kiedy nie istniał jeszcze Zbiornik Czorsztyński przełom Dunajca był znacznie dłuższy i ciekawszy. Spływ tratwą mógł być atrakcją trwającą właściwie cały dzień. Jednak od kiedy zakończona została budowa tamy w Czorsztynie przełom rzeki uległ znacznemu skróceniu. Aktualnie trasa w najdłuższym wariancie zajmuje niecałe 2,5 godziny. Najczęstszym punktem początkowym są Sromowce Wyżne, natomiast zakończenie spływu odbywa się w Szczawnicy lub Krościenku.
Atrakcje na trasie
Spływ tratwą po Dunajcu to rozrywka dla każdego. Niezależnie od wieku ciężko znaleźć osobę, której się to nie spodoba. Dorośli mogą podziwiać piękno Pienin, natomiast dla dzieci samo płynięcie po często wzburzonej wodzie jest atrakcją samą w sobie. Wspaniałe krajobrazy jakie mijamy po drodze nie mogą odciągnąć uwagi uczestników od tego, że spływ odbywa się rzeką górską, pełna głazów, bystrzy czy szypotów. W zależności od stanu wody, flisacy za każdym razem muszą wybierać trochę inną drogę płynięcia. Nie ma jednak żadnego zagrożenia, większość z nich zna ten szlak jak własną kieszeń. Ponadto flisacy uwielbiają zabawiać turystów różnymi opowieściami związanymi z Dunajcem i miejscowymi obyczajami.
Spływy tratwami odbywają się od wiosny do wczesnej jesieni (kasy czynne są od kwietnia do października). Okres ten jest w dużej mierze uzależniony od stanu wody. Kiedy poziom wody jest za wysoki flisacy nie wyruszają na szlak, ze względu na realne niebezpieczeństwo, które niosą za sobą wezbrane fale Dunajca. Również latem po dłuższym okresie ulewnych deszczy, szlak może być przez kilka dni zamknięty. Sytuacje takie zdarzają się jednak rzadko.
Ceny biletów
Spływ można odbyć w dwóch wariantach. Ze Sromowców Wyżnych do Szczawnicy lub do Krościenka. W pierwszej opcji bilet normalny kosztuje 52 złote (w okresie kwiecień-czerwiec) lub 54 złote w wakacje. Bilety ulgowe odpowiednio 27 i 32 złote. Za spływ w dłuższym wariancie, trzeba zapłacić 66 i 68 złotych (bilety ulgowe odpowiednio 34 i 39 złotych). Przy podwyższonym stanie wody, ulgi dla uczestników nie obowiązują.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!