Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu

Kościół św. Krzyża to chluba nie tylko Opola, lecz całego województwa opolskiego. Jest także perełką architektury sakralnej tego regionu. Potwierdza to fakt, od 3 kwietnia 1964 r. widnieje w rejestrze zabytków województwa opolskiego.

Historia

Pierwsza ustna wzmianka na temat tego kościoła pojawia się w 1005 r. Ponoć jego fundatorem był Bolesław I Chrobry. Najstarsza zachowana wzmianka pochodzi z 1223 r. W 1415 r. budynek został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru. Jego odbudowa trwała długie lata, główną przyczyną była brak środków na ten cel. Ukończono ją z zachowaniem stylu późnobarokowego. Na przełomie XV i XVI w. wokół niego powstały liczne przybudówki, w tym wybudowane w 1518 r. trzy kaplice — Trójcy Świętej, św. Jadwigi i św. Anny. W latach 1615-1647 kościół zniszczył trzy kolejne pożary. Na ich skutek wymieniono ołtarze na barkowe i odnowiono dach. W 1724 r. na dachu kościoła znalazły się dachówki.

W XIX w. przeprowadzono kolejne remonty, które objęły: sklepienia, skarpy, odnowienie neogotyckich wnętrz. Pod koniec XIX w. w świątyni pojawiły się nowe, neogotyckie ołtarze. W 1945 r. kościół został mianowany prokatedrą. W latach 1963-1966 przeprowadzono dużą modernizację kościoła. Objęła ona elementy konstrukcyjne i wnętrze budynku. Usunięto w większości neogotycki wystrój i zastąpiono go wyposażeniem pochodzącym z województwa opolskiego. W 1978 r. przeprowadzono remont zewnętrzny kościoła. W 1995 r., z okazji 700-lecia katedry odnowiono i rozbudowano organy oraz zamontowano spiżowe drzwi. Na początku 2009 r. przy okazji odnawiania wież, w jednej z kul umiejscowionych na niej odnaleziono dokumenty i monety z przełomu XIX i XX w.

Zabytkowe wnętrze

Do katedry prowadzi zabytkowa brama, której zwieńczenie przedstawia scenę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Ponadto na terenie parceli znajduje się pomnik ks. Popiełuszki ufundowany przez Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego. Jego odsłonięcie miało miejsce w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wnętrze kościoła zachwyca elegancką fasadą oraz bogatym wystrojem wnętrz. Warte uwagi są dwa ołtarze zlokalizowane w katedrze. Jednym z nich jest barokowy ołtarz trójcy świętej z 1652 r. Drugi to ołtarz z cudownym obrazem Matki Boskiej Opolskiej, który został przewieziony tutaj z Piekar Śląskich na przełomie XVII i XVIII w.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu