Opole

Opole

Krótka historia Opola

Opole jest dużym miastem położonym w południowo - zachodniej Polsce, nad rzeką Odrą. Miasto powstało już w dziewiątym wieku jako ośrodek plemienia Opolan. Trzy wieki później było już stolicą księstwa piastowskiego i ważnym centrum handlowo – rzemieślniczym na drodze z Wrocławia do Krakowa. W 1327 roku miasto stało się lennem czeskim, do 1532 roku było pod panowaniem Piastów. W czasie drugiej wojny światowej Opole zostało zniszczone w pięćdziesięciu procentach. Po wojnie wróciło do Polski. Stopniowo odbudowywane, dzisiaj jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Znajduje się tutaj wytwórnia części samochodowych, cementownie oraz wytwórnie urządzeń spawalniczych. Opole znane jest również z Festiwalu Piosenki Polskiej, który organizowany jest od roku 1963.

Ważne zabytki miasta

Zabytki, które na pewno warto zwiedzić to katedra pochodząca z pierwszej połowy piętnastego wieku, jeszcze starszy, klasztor Franciszkanów i kościół z nagrobkami książąt opolskich. Bardzo ciekawy jest Rynek miasta, otoczony barokowymi kamienicami, które po wojnie zostały odbudowane. Ciekawy jest również Ratusz miejski, który chociaż nie jest zabytkowy, bo pochodzi z 1936 roku jest dużą ozdobą miasta. Opolska katedra to obiekt niezwykły i bardzo dla miasta ważny. W katedrze znajdują się cenne relikwie. Uroku i wyjątkowości temu obiektowi dodają piękne, wysokie wieże i oryginalne wnętrza, w których każdy szczegół został opracowany i wykonany z niezwykłą precyzją. Dodatkowo pięknie otoczony sprawia, że jest to najczęściej zwiedzany budynek sakralny w Opolu. Wszystkie zabytki jakie w mieście można zobaczyć znajdują się w bliskich od siebie odległościach, więc zwiedzanie nie jest utrudnione.

Opolskie atrakcje

Wiele atrakcji jakimi miasto dysponuje, skierowane jest do dzieci. Mali miłośnicy kosmosu na pewno chętnie odwiedzą Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Opolskiego. Organizowane są tu sesje obserwacyjne nocne i dzienne. Podczas tych dziennych można, np. zobaczyć plamy na Słońcu. W nocy natomiast w pełnej okazałości prezentują się gwiazdy, planety i Księżyc. Ciekawym miejscem jest Opolski Teatr Lalki i Aktora. Tutaj bajki przedstawiane są w niezwykły sposób a postacie ożywione przez aktorów na długo zapadają w pamięć młodym widzom. Dość licznie obleganym miejscem jest kompleks Błękitna Fala. Wspaniałe baseny, zjeżdżalnie, brodziki a nawet rwąca rzeka to rozrywka na wiele godzin.

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki jest Muzeum Wsi Opolskiej. Zgromadzone zostały tutaj drewniane obiekty wiejskiego budownictwa. Zobaczyć można drewniany kościół, szkoła, karczma, wieża, kapliczki, młyn wodny i wiatraki. We wnętrzach budynków znajdują się zabytkowe narzędzia rolnicze i rzemieślnicze. Taki spacer w otoczeniu drzew, pól i ogródków warzywnych i kwiatowych to bardzo miła odmiana po wycieczkach wśród miejskich ulic. Na terenie muzeum odbywają się również imprezy plenerowe.

Chyba każdemu Opole kojarzy się głównie z Festiwalem Piosenki Polskiej. Na scenie tutejszego amfiteatru od 1963 roku wystąpiło wielu artystów. W miejscu gdzie ustawiona jest scena w przeszłości znajdowała się najstarsza osada słowiańska na terenie Opola. W Muzeum Śląska Opolskiego można obejrzeć ciekawą ekspozycję etnograficzną i archeologiczną. Zgromadzone sprzęty codziennego użytku, stare meble, narzędzia i wyroby rzemieślnicze przedstawiają jak dawniej żyli i mieszkali Opolanie.

Największą jednak atrakcją w muzeum jest zbiór map i broni a także malowane na szkle obrazy i piękna porcelana. Jak na miasto piosenki przystało jest tu również muzeum związane z nią. Pośród zebranych eksponatów zobaczyć można stare gramofony, adaptery, stroje estradowe piosenkarzy, pokaźny zbiór nagrań muzycznych od tych bardzo starych po całkiem współczesne i wiele innych przedmiotów związanych z piosenką i z muzyką. Wszystkiego można tu dotknąć, włączyć, posłuchać, nie jest to typowe muzeum z oszklonymi gablotami, chociaż wiele pamiątek jest bardzo cennych.

W samym centrum miasta działa ogród zoologiczny. Wśród zwierząt z całego świata zobaczyć można nawet te bardzo rzadkie. Dla dzieci przygotowano tam również place zabaw i mini zoo gdzie maluchy mogą bawić się ze zwierzakami. W Opolu koniecznie trzeba zobaczyć Wieżę Piastowską. Podczas zwiedzania przewodnik ciekawie opowiada a wszystko to ubarwione jest pokazami multimedialnymi. Tutaj każdy może się przekonać, że ciekawie przedstawiona historia wcale nie musi być nudna. Pokonując wiele schodów poznajemy odległe czasy. A mówiący do zwiedzających hologram władcy Opola Bolka to już wyjątkowe przeżycie. Po dotarciu na szczyt wieży zwiedzających czeka jeszcze jedna niespodzianka – niesamowity widok na Opole. Przy dobrej widoczności panorama jest przepiękna.

Miłośnicy historii na pewno chętnie odwiedzą Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Jest to miejsce, w którym zobaczyć można baraki w jakich przetrzymywano jeńców, pamiątki pochodzące od osób, które tam były więzione i wiele innych ciekawych rzeczy. Pomiędzy barakami można się poruszać wypożyczonym rowerem. W pobliżu znajduje się również cmentarz i pomnik. Jest to miejsce pamięci narodowej i każdy Polak powinien je zobaczyć.

Noclegi i gastronomia

Jak na duże miasto przystało, Opole dysponuje bardzo rozbudowaną bazą noclegową. Pokoje o różnych standardach znaleźć można w każdej części miasta. Luksusowe hotele, apartamenty ale i tańsze kwatery za niską cenę można wynająć nawet bez wcześniejszej rezerwacji, chociaż w okresie kiedy Opole zamienia się w stolicę polskiej piosenki, warto o rezerwacji pomyśleć wcześniej.

Zaplecze gastronomiczne śmiało może konkurować z dużymi europejskimi obiektami. W menu tutejszych restauracji można znaleźć dania pochodzące z całego świata. Dla smakoszy potraw regionalnych też przygotowany jest duży wachlarz dań. W mieście oczywiście jest też dużo małych barów, pizzerie, kawiarenki i mnóstwo miejsc gdzie można dobrze zjeść albo po prostu wypić kawę. Przyjazd do Opola to pomysł na ciekawą wycieczkę, kilkudniową albo weekendowy wypad.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Opolu.

Aktualności

2017-05-19 09:29

-
Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu
Opole, Piastowska 14A

Już po raz 54 w Opolu odbędzie się wszystkim doskonale znany oraz z długoletnią tradycją Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Wydarzenie to jest podsumowaniem sezonu artystycznego polskich twórców muzycznych oraz wykonawców piosenek. Program festiwalu podzielony jest na trzy główne kategorie:
- Koncert Superjedynki
- Koncert Premiery
- Koncert Debiuty
- Przegląd kabaretów

Podczas tegorocznej edycji festiwalu, widzowie posłuchają takich wykonawców muzyki pop, jak: Katarzyna Cerekwicka, Golec uOrkiestra, Monika Lewczuk i Antek Smykiewicz, zespół Pectus, Kasia Popowska, Izabela Trojanowska, Szymon Wydra & Carpe Diem, Zakopower oraz wiele innych gwiazd i muzyków ze szczytów polskich list przebojów.


festiwalopole.com

2017-05-15 15:43

-
Błonia Politechniki Opolskiej
Opole, ul. Kazimierza Sosnowskiego

W pierwszą niedzielę czerwca na Błoniach Politechniki Opolskiej fani muzyki rockowej, i nie tylko, będą mieli okazję zobaczyć na scenie gwiazdy polskiego rocka. Tego wieczoru wystąpią: Chilli – zespół złożony z 5 przyjaciół, słynący z piosenki „Call it love”, Luxtorpeda – formacja wykonująca szeroko pojęta muzykę rockową, Organek – wokalista, gitarzysta i kompozytor, występujący wcześniej z zespołem Sofa, oraz Kult ze znanym i cenionym wokalistą – Kazikiem Staszewskim. Koncerty zorganizowane są w ramach festiwalu Rock Opole 2017. Realizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Polskiej Piosenki i Prezydent Miasta Opola.

 

Wstęp wolny

Parking: przy ulicy

www.facebook.com/events/1820610451489629/