Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie

Noclegi w pobliżu Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie

Kościół Akademicki św. Anny w Warszawie

Charakterystyczna budowla kościoła świętej Anny jest jednym z ważniejszych elementów architektury otaczającej Plac Zamkowy w Warszawie. Należąca przez wieki do zakonu bernardynów świątynia, dziś jest kościołem akademickim, skąd wyruszają co roku pielgrzymki piesze do Częstochowy. To jedna z najstarszych świątyń rzymskokatolickich stolicy, zachowana niemal w całości w swoim autentycznym kształcie.

Kościół księżnych mazowieckich

Kościół świętej Anny został ufundowany przez kniaziównę Annę z Holszańskich, księżną mazowiecką, która w 1454 roku sprowadziła do stolicy bernardynów ofiarowując im plac na budowę kościoła znajdujący się wówczas przy trakcie Czerskim niedaleko swojej siedziby. W tym samym roku otwarty tam został pierwszy klasztor bernardyński i znajdujący się przy nim kościół poświęcono jeszcze w grudniu. Pierwsza budowla była niewielka i mieściła się w granicach dzisiejszego prezbiterium kościoła świętej Anny. Kiedy w latach 1513-1515 powiększono znacznie budynki klasztoru, które ucierpiały na skutek pożaru, zaistniała konieczność rozbudowy kościoła bernardyńskiego. Wzniesiona w gotyckim stylu budowla została ufundowana przez kolejną księżną mazowiecką – Annę Radziwiłłównę.

Kolejne przebudowy i modernizacje budynku miały miejsce m. in. w 1667 roku i 1670 roku, w trakcie których powstała nowa fasada zasłaniająca gotycko-barokowy korpus kościoła. To prowizoryczne rozwiązanie zostało zastąpione dopiero w 1788 roku fasadą utrzymaną we włoskim stylu, nawiązującym do weneckich kościołów autorstwa architekta Andrei Palladio. W tym kształcie kościół świętej Anny przetrwał do XX wieku, kiedy w 1944 roku uległ znacznym zniszczeniom dokonanym po Powstaniu Warszawskim. Został odbudowany w latach 1946-1962.

Kościół akademicki

Współcześnie kościół świętej Anny ze względu na bliskość głównych uczelni wyższych Warszawy, stał się ośrodkiem duchowego życia akademickiego i obecnie nazywany jest Centralnym Ośrodkiem Duszpasterstwa Akademickiego. Tutaj w trakcie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą, co upamiętnia tablica na murze kościoła. W jego wnętrzu można podziwiać zachowane do dzisiaj elementy wyposażenia zachowane z XVIII wieku, m. in. ołtarz główny i dwie pary ołtarzy bocznych, ambonę i organy.

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Akademickiego św. Anny w Warszawie