Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kamienicy Zemełki w Koninie

Kamienica Zemełki w Koninie

Dom Zemełki to kamienica położona w Koninie przy placu Wolności. Należy do najstarszych murowanych budynków mieszczańskich znajdujących się na terenie tego miasta. Została ufundowana przez wybitnego obywatela Konina Jana Zemeliusza. Wzniesiono ją w XVI wieku. Obecny kształt zyskała na skutek wielu przebudów.

Historia powstania kamienicy

Dom Zemełki uznawany jest za najstarszy mieszczański obiekt znajdujący się na terenie Konina. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Od tego czasu kamienica była wiele razy przebudowywana, ostatni raz miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Izba kryta sklepieniem kolebkowo-krzyżowym zachowała się w południowo-zachodniej części parteru. Sklepienie beczkowe natomiast wykorzystano w konstrukcji sieni przelotowej oraz dwóch piwnic. Ta zabytkowa kamienica znajduje się przy placu Wolności.

W 1974 roku budynek znalazł się w rejestrze zabytków. W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku budynek był wykorzystywany do funkcji szkolnych. Najpierw mieściło się tutaj progimnazjum, później szkoła handlowa, ostatecznie w XX wieku miało tutaj siedzibę gimnazjum humanistyczne. Fundatorem tej zabytkowej kamienicy był Jan Zemełka - jeden z najbardziej znamienitych i znanych obywateli miasta.

Jan Zemełka

Jan Zemełka był znanym filozofem, lekarzem i działaczem społecznym. Studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie uczył się na Wydziale Sztuk Wyzwolonych. Po zakończeniu studiów zgodnie ze zwyczajem przez dwa lata pracował jako pomocnik profesora. Następnie udał się na słynny Uniwersytet w Padwie, gdzie studiował na wydziale medyko-filozoficznym. Tam uzyskał tytuł doktora filozofii i medycyny. Po powrocie do kraju udał się do Kalisza, gdzie spędził kolejne lata, między innymi pełniąc funkcję burmistrza. Prowadził również praktykę lekarską.

Kiedy w 1588 roku w mieście wybuchła zaraza, Zemełka zniknął w tajemniczych okolicznościach, a razem z nim miejska kasa. W 1599 uposażył kolegium mansjonarskie znajdujące się w Koninie wyposażając je w szaty liturgiczne, sprzęty, kamienice oraz księgozbiór. Zmarł nie pozostawiając potomków i uposażył po śmierci także szpitale w Kaliszu i Koninie.

Polecane obiekty w pobliżu Kamienicy Zemełki w Koninie