Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Dworku Zofii Urbanowskiej w Koninie

Dworek Zofii Urbanowskiej w Koninie

Dworek Zofii Urbanowskiej w Koninie to budynek pochodzący z XIX wieku o konstrukcji murowano-drewnianej. Dworek należał do rodziny Urbanowskich. Pochodziła z niej Zofia Urbanowska, która była uznaną autorką wielu książek dla młodych czytelników, a także publicystką. Na ścianie dworku znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pisarce, wmurowana tam w 1957 roku.

Architektura i historia dworku

Dworek został zbudowany w połowie XIX wieku, wzniesiono go w stylu klasycystycznym. Ma dach dwuspadowy z facjatkami. Deski podokapowe i poddasza mają charakter dekoracyjny i są ozdobnie wycinane. Ogrodowa, zachodnia fasada została poprzedzona otwartym drewnianym gankiem. Od roku 1910 aż do śmierci mieszkała tutaj Zofia Urbanowska. Była to bardzo popularna autorka znana także dzisiaj, przede wszystkim z licznych powieści pozytywistycznych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Budynek znajduje się na skrzyżowaniu Ulicy Obrońców Westerplatte oraz Urbanowskiej, na zachód od placu Wolności, czyli dawnego rynku miasta. Niedawno Dworek Zofii Urbanowskiej został przebudowany.

Zofia Urbanowska

Ta znana konińska pisarka urodziła się w 1849 roku w Kowalewku. Była to uznana polska autorka powieści, a także publicystka. Zasłynęła przede wszystkim takimi tytułami jak "Gucio zaczarowany", "Księżniczka" oraz "Róża bez kolców". Jej utwory miały charakter pozytywistyczny i skierowane były do dzieci oraz młodzieży. Jako publicystka współpracowała między innymi z "Gazetą Polską", pisywała również do "Wieczorów Rodzinnych" i "Przeglądu Tygodniowego". Pracowała także jako członek kolegium redakcyjnym w piśmie "Przegląd Pedagogiczny".

Zofia Urbanowska została między innymi odznaczona Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Przyznano jej również Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury, który otrzymała w 1929 roku. Od 1930 roku na mocy decyzji władz miasta jest honorową obywatelką Konina. Zmarła w styczniu 1939 roku w Koninie. Pomnik pisarki stoi przed Szkołą Podstawową nr. 1 w Koninie, która nosi jej imię.

Polecane obiekty w pobliżu Dworku Zofii Urbanowskiej w Koninie