Warning: gzuncompress(): data error in /var/www/library/konfiguracja_nowa/M/Common/Cache/Engine/File.php on line 116
 
Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Cmentarza Rakowickiego w Krakowie

Cmentarz Rakowicki w Krakowie

Cmentarz Rakowicki to cmentarz komunalny położony w Krakowie blisko centrum. Został założony w 1803 roku. Jest miejscem pochówku wielu znanych, zasłużonych obywateli Krakowa.

Historia cmentarza

Cmentarz Rakowicki został założony na terenie należącym wcześniej do folwarku Bosackie, który znajdował się wówczas poza granicami miasta. Taka decyzja była związana z zakazem pochówku obowiązującym na terenie krakowskich cmentarzy przykościelnych. Grunt pod cmentarz został wykupiony przez władze austriackie od karmelitów bosych. Koszty założenia i organizacji nekropolii poniósł Kraków oraz okoliczne gminy, które zyskały prawo do grzebania tam zmarłych. Cmentarz był kilkakrotnie powiększany, a jego rozplanowaniem zajął się Karol R. Kremer.

W latach 1861-1862 powstała znajdująca się w centrum cmentarza kaplica pw. Zmartwychwstania Chrystusa Króla. W 1877 roku wybudowano budynek administracyjny oraz kostnicę, której projekt przygotował Salomon Saare. Na przełomie 1933 i 1934 roku obszar cmentarza poszerzono w kierunku północnym i w ten sposób nekropolia uzyskała swój współczesny kształt. Od 1976 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Od 1981 roku działa Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, który zajmuje się ramach swojej działalności między innymi zbieraniem środków na cel odremontowania zabytkowych nagrobków i grobowców.

Znaczenie Cmentarza Rakowickiego

Cmentarz wykorzystywany jest jako miejsce pochówku mieszkańców Krakowa, w tym jego znanych obywateli, np. działaczy niepodległościowych, naukowców i twórców kultury. Na cmentarzu znajdują się wydzielone kwatery przeznaczone między innymi dla uczestników powstań, wojen światowych oraz członków Legionów Polskich, a także ofiar zbrodni hitlerowskich, żołnierzy radzieckich i alianckich lotników.

Cmentarz stanowi bardzo ważny zabytek o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Postawiono tutaj wiele nagrobków, które powstały według projektów słynnych artystów - architektów i rzeźbiarzy, np. Wacława Szymanowskiego i Feliksa Księżarskiego. Cmentarz Rakowicki jest zarządzany razem ze znajdującym się po drugiej stronie ul. Prandoty cmentarzem wojskowym.

Polecane obiekty w pobliżu Cmentarza Rakowickiego w Krakowie