Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bramy św. Floriana w Krakowie

Brama św. Floriana w Krakowie

Brama św. Floriana, zwana jest też Bramą Floriańską. Jest to średniowieczna budowla o wysokości 34,5 m usytuowana w Krakowie, na końcu ulicy Floriańskiej, nieopodal skrzyżowania z ulicą Pijarską. Brama jest jedną z ośmiu bram obronnych miasta Krakowa.

Element obronny

Została wybudowana w stylu barokowym. Przy wejściu do bramy od strony Kleparza znajduje się orzeł piastowski ukuty przez Zygmunta Langmana, według projektu Jana Matejki. W 1820 r. zastąpił on starego orła. Z drugiej strony bramy – od strony ulicy Floriańskiej znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca postać św. Floriana. Wewnątrz bramy widnieje klasycystyczny ołtarz z kopią późnobarokowego, cudownego obrazu Matki Boskiej Piastowskiej.

Średniowieczna pamiątka

Pierwsze wzmianki pisane o Bramie Floriańskiej pochodzą z 1307 r. Wówczas Kraków otoczony był murami. W tym miejscu zaczynała się Droga Królewska na Wawel, którą przemierzali monarchowie, dyplomaci albo inne słynne osoby. Przez bramę biegł też trakt do Kleparza. Najstarsza część bramy, zachowana do dzisiaj, pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Później w Bramie Floriańskiej mieściły się stajnie. W 1694 r. przeprowadzono jej remont.

Trzykrotnie planowano wyburzyć Bramę św. Floriana. W 1817 r. pierwszy raz zamierzano zburzyć wszystkie mury, jednak dzięki interwencji profesora Feliksa Radwańskiego brama, Barbakan oraz część murów zostały zachowane. Druga próba zburzenia budowli miała miejsce w 1882 roku. Nie doszło to tego dzięki Władysławowi Czartoryskiemu, który chciał utworzyć w baszcie nad bramą kaplicę rodu Czartoryskich. Rada miasta wyraziła na to zgodę pod warunkiem, że wygląd nie zmieni się w stosunku do tego, jaki był w połowie wieku XVIII. Konsekracji kaplicy dokonał kardynał Albin Dunajewski w 1889 roku. Ostatnia próba rozebrania budowli miała miejsce w XX wieku, kiedy powstawała linia tramwajowa, która miała biec przez bramę. Niestety, tramwaj nie mieścił się w bramie. Na szczęście, postanowiono otwór pogłębić i tym sposobem budowla została zachowana.

Aktualnie brama wchodzi w skład trasy turystycznej “Mury Obronne”. Jest ona miejscem, do którego turyści chętnie się wybierają. Na ulicy Floriańskiej, blisko bramy można zobaczyć wystawę pięknych obrazów. Godziny otwarcia Bramy Floriańskiej: 8:00 – 18:00.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy św. Floriana w Krakowie