Muszyna
Położenie geograficzne Muszyny
Muszyna to malownicza miejscowość położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, a także pełniąca rolę głównej jednostki administracyjnej w gminie miejsko-wiejskiej Muszyna. Swoje walory turystyczne zawdzięcza nie tylko położeniu geograficznemu - w pobliżu granicy ze Słowacją, jak i również w dolinie rzeki Poprad, ale również dzięki swoim cennym walorom przyrodniczym oraz leczniczym, które wpłynęły na to, iż miejscowość zyskała status uzdrowiska. Jest to wyjątkowy region, w którym nie brakuje wielu ciekawych atrakcji oraz niesamowitych miejsc, szczególnie pod względem walorów przyrodniczych. W końcu Muszyna zlokalizowana jest na obszarze Beskidu Sądeckiego, Gór Lubowelskich, a także Gór Leluchowskich.
Historia Muszyny
Osada przy dolinie Popradu najprawdopodobniej została założona już na początku XIII wieku. Właśnie z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o pobieraniu cła przez proboszcza. Ciekawą historię, ma także nazwa miasta, która w ówczesnych czasach miała wskazywać na liczne mchy porastające kamienie znajdujące się w potokach, a także na ich brzegach. Kolejne lata pokazują, iż scholastyk kapituły krakowskiej przepisał ziemie należące do Muszyny biskupom z Krakowa. Następnie zostały one przejęte przez Władysława Łokietka, co pozwoliło na jednoczesne zarządzanie majątkami przez kolejnych królów. I właśnie w wyniku tego Muszyna bardzo szybko doczekała się otrzymania praw miejskich. Dokładnie zostały one nadane w 1356 roku przez samego Kazimierza Wielkiego.
Historia poniekąd się powtórzyła, kiedy Muszyna ponownie trafiła na ręce biskupów krakowskich, tym razem w wyniku decyzji podjętej przez Władysława Jagiełę. Z tego powodu miasto było poniekąd niezależną jednostką administracyjną, zwaną również potocznie Państwem Muszyńskim. Podziwiane w dniu dzisiejszym liczne cerkwie są pozostałością po osiedlaniu się w XV wieku ludności wołoskiej, która ostatecznie nazywana była również Łemkami. Do nich zaliczali się nie tylko Wołochowie, ale także Rusini czy też Rumuni.
Uzdrowisko w Muszynie
Muszyna status uzdrowiska otrzymała w latach dwudziestych XX wieku. Do tego wydarzenia przyczynili się między innymi Antoni Jurczak – ówczesny burmistrz miasta, a także dr Seweryn Mściwujewski. Natomiast w 1932 roku uruchomiono dwa źródła o nazwie Wanda oraz Antoni. Jak można się domyślać niestety działania wojenne zniszczyły w dużym stopniu obiekty uzdrowiskowe. Dopiero pod koniec lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku udało się reaktywować działalność uzdrowiska. W ten sposób do dnia dzisiejszego do Muszyny przyjeżdżają kuracjusze walczący z chorobami i innymi przypadłościami z zakresu układu oddechowego oraz układu pokarmowego.
Słynne zabytki i atrakcje w Muszynie
Oprócz przepięknej górzysto-dolinnej okolicy, w samej Muszynie znajduje się wiele ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. Do nich zalicza się między innymi cmentarz żydowski, kościół św. Józefa pochodzący z XVII wieku czy też domy mieszczańskie wybudowane na przełomie XIX oraz XX wieku. Warto również zwiedzić tutejsze ruiny zamku, który był pod władaniem starostów Państwa Muszyńskiego. Ruiny pochodzą z XIV wieku.
Jeżeli ktoś bardzo interesuje się historią okolicy, warto zajrzeć do podzamkowego zespołu dworskiego oraz zajazdu z XIX wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne PTTK. Do sakralnych obiektów, które warto zobaczyć na pewno zaliczają się jeszcze kapliczki św. Nepomucena oraz św. Floriana, które zostały wybudowane na przełomie XVII oraz XIX wieku.
Przyjeżdżając do Muszyny, szczególnie w sezonie wakacyjnym, turyści pod żadnym pozorem nie będą mogli narzekać na brak atrakcji. Ponieważ w tym uzdrowiskowym mieście, już od wielu lat odbywają się niezwykle interesujące imprezy cykliczne. Do nich zaliczają się między innymi Festyn Nad Popradem, Święto Wód Mineralnych, czy też Noc Świętojańska nad Popradem. Wypoczynek w Muszynie to doskonała okazja do rekonwalescencji pod każdym względem, ponieważ w tym miejscu odpocznie ciało, jak i również umysł.
Noclegi w Muszynie
Poszukując miejsc noclegowych w Muszynie, na samym początku warto przejrzeć oferty proponowanych przez uzdrowiska. Można zarezerwować tam miejsca noclegowe wraz z zabiegami leczniczymi. Podczas pobytu w Muszynie można zatrzymać się w tutejszych pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, bądź willach. Wybierając się do Muszyny z małymi dziećmi warto zarezerwować noclegi w ośrodkach agroturystycznych, w których można liczyć nie tylko na wygodne pokoje, ale również na domowe obiady, które jeszcze bardziej uświetnią błogi wypoczynek. Dla poszukiwaczy tanich noclegów lub miejsc zakwaterowania w pobliżu natury dogodnym rozwiązaniem będą tutejsze kampingi oraz pola namiotowe.
Gdzie warto zjeść?
Z pewnością będąc w Muszynie spróbować lokalnych i regionalnych posiłków. Nie zabraknie tutaj również propozycji dla miłośników fast-foodów oraz pizzy. Zatem każdy w Muszynie może wybrać się nie tylko na pyszny obiad, ale również słodki deser. Tym bardziej, że w miastach uzdrowiskowych nie brakuje miejsc, w których można nie tylko zjeść i napić się aromatycznej kawy, ale również potańczyć.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Muszynie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!