Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Złotej Kamienicy w Gdańsku

Złota Kamienica w Gdańsku

Gdańsk może poszczycić się różnorodnymi kamienicami ulokowanymi wzdłuż królewskiego traktu oraz w samym centrum starego miasta. Od innych kamienic z innych miast wyróżnia je przede wszystkim ogromna różnorodność czasowa ich powstawania. Pierwsze datowane są bowiem już na XIV wiek, natomiast ostatnie na wiek XX. Szczególną uwagą i zainteresowaniem turystów cieszy się Złota Kamienica mieszcząca się na ulicy Długi Targ pod numerem 41.

Historia Złotej Kamienicy

Dzieje placu, na którym mieści się obecnie ten budynek, rozpoczynają się już w XIV wieku, jednak pierwsza murowana kamienica powstała dopiero w latach 1609-1618 na zlecenie burmistrza, którzy rządził wtedy w Gdańsku. Johann Speymann zamówił projekt budynku wraz z zewnętrzną fasadą u znanego ówcześnie architekta holenderskiego, Abrahama van den Blockego. Jednak w rzeczywistości autorem zewnętrznej fasady, bogatej w płaskorzeźby przedstawiające różne sceny batalistyczne, twarze polskich królów i władców, a także drobne roślinne zdobienia był Jon Voigt.

Wyjątkowi goście

Według doniesień historycznych w Złotej Kamienicy gościli między innymi król Zygmunt III Waza, jego żona Anna Austriaczka oraz król pruski Fryderyk. Kamienica pełniła wyłącznie funkcję mieszkalną, na jej dolnej części parterowej znajdowały się pomieszczenia służbowe, kuchnie i zaplecza gospodarcze. Górne piętra zajmowali właściciele, w tym również kolejni burmistrzowie Gdańska.

Dopiero od roku 1786 Złota Kamienica przeszła na stałe w ręce roku Steffensów, pozostając w nich do zakończenia działań wojennych i odzyskania przez Polskę niepodległości. Przez dwadzieścia lat pozostawała własnością Wolnego Miasta Gdańsk, a od 1938 do 1945 została przekazana Zachodniopruskiemu Muzeum Prowincjonalnemu na własny użytek. Zniszczona pod koniec II wojny światowej przez wojska rosyjskie została restaurowana dopiero dziesięć lat później.

Jeden z gdańskich symboli

Współcześnie Złota Kamienica została w całości odbudowana po zniszczeniach dokonanych podczas wojny. Jest wąska, ale wysoka, co czyni ją jedną z bardziej charakterystycznych kamienic w Gdańsku. Szczyt zdobią umieszczone na attyce figury przedstawiające Męstwo, Roztropność, Umiarkowanie i Sprawiedliwość, które wieńczy figura Fortuny. Złota Kamienica nadal pełni funkcję mieszkalną, nie jest dostępna od wewnątrz dla zwiedzających. Podziwiać można tylko jej zewnętrzną, bogatą fasadę odnowioną w 2010 roku.

Polecane obiekty w pobliżu Złotej Kamienicy w Gdańsku