Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Krzyżackiego w Ostródzie

Zamek krzyżacki w Ostródzie

Pokrzyżacki zamek w Ostródzie jest zachowaną do dzisiaj atrakcją turystyczną tego miasta, przypominającą o jego historycznej przeszłości. Dziś to centrum życia kulturalnego miasta: swoje miejsce znalazły tutaj bowiem centrum kultury, muzeum, biblioteka oraz galeria. Warto wybrać się w zamkowe mury, bo kryją w sobie wiele atrakcji.

Historia zamku krzyżackiego

Zakon krzyżacki wykorzystał naturalne ukształtowanie terenu – ujścia rzeki Drwęcy do jeziora dwoma ramionami, które tworzyło wyspę – miejsce idealne do wybudowania obronnej warowni. Pierwsza, drewniana budowla tego typu powstała prawdopodobnie już po 1270 roku. Od 1300 roku był on siedzibą zakonnego wójta pełniącego nadzór nad zagospodarowaniem okolicznych ziem. Dwór w Ostródzie był w tym czasie centrum życia administracyjnego, gospodarczego i obronnego powstającej tu osady będącej początkiem dzisiejszego miasta.

Trudne dzieje warowni

Nadany w 1329 r. przywilej miejski dla Ostródy spowodował wzrost znaczenia miejscowości i rozbudowanie dotychczasowej siedziby. Budowę murowanej z cegieł siedziby Krzyżaków rozpoczęto w połowie XIV wieku, utrzymano ją w stylu konwentu – czyli budowli nie tylko administracyjnej, ale też klasztornej. W rozbudowanej formie zamek był świadkiem m. in. poddania Ostródy wojskom polskim po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku.

Kolejne zmiany charakteru zamku nastąpiły w XVII wieku, w okresie wojen szwedzkich, kiedy wybudowano obok niego wały i bastiony ziemne. Zamek uległ znacznemu uszkodzeniu na skutek pożaru z 1788 roku. W XIX wieku umieszczono tutaj siedziby sądu oraz urzędu powiatowego, niestety kolejnym zniszczeniom dawna siedziba Krzyżaków uległa w okresie II wojny światowej. Dopiero rok 1977 przyniósł prace nad restauracją tej budowli. Zachowano elementy jego średniowiecznego układu, w części piwnicznej oraz przyziemiu.

Współczesność w zamku krzyżackim

Odbudowany i odnowiony zamek krzyżacki stał się siedzibą miejskich instytucji kultury. Mieści się tam Muzeum w Ostródzie prezentujące historię, archeologię i etnografię tego terenu, a także biblioteka miejska, galeria oraz centrum kultury. Atrakcją turystyczną tego miejsca stał się organizowany na dziedzińcu w czerwcu turniej rycerski o włócznię świętego Jerzego. Pasjonaci rekonstrukcji dawnych walk stają w szranki turniejów w mieczach długich, krótkich, turniejach łuczniczych oraz pełnokontaktowych walkach drużynowych.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Krzyżackiego w Ostródzie