Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Zamku Krzyżackiego w Morągu

Zamek Krzyżacki w Morągu

Morąg znany jest nie tylko jako ośrodek wypoczynkowy, ale przede wszystkim miejsce nieodkrytych zagadek, łączących historię ze współczesnością. Po chwilach plażowania, warto wybrać się na dłuższy spacer po urokliwych ulicach miasteczka. Nad Jeziorem Morąskim znajduje się Zamek Krzyżacki słynący z bogatej historii i wielu interesujących legend.

Z rąk do rąk – historia

Początki budowli datowane są już na 1280 rok. Klasztor – zamek powstał na kilkunastohektarowej wyspie otoczonej wodami ponad 1500 hektarowego jeziora Morąg. To właśnie wokół wyspy i zamku około 50 lat później zaczęły pojawiać się pierwsze zagrody i zabudowania dzisiejszego Morąga. Początkowo była do drewniana konstrukcja, jednak decyzja o stworzeniu siedziby krzyżackiego wójta w mieści przyczyniła się do wybudowania zamku murowanego, składającego się z głównego domu, bramy, kwadratowej i głównej wieży, podwójnych murów obronnych, wzdłuż których prowadziła droga na dziedziniec. W kolejnych latach dobudowano dwa skrzydła boczne, dzięki czemu cała zabudowa uzyskała kształt litery „U”. W trakcie wojny w 1414 roku zamek został zdobyty przez państwo polskie, jednak podczas wojny trzydziestoletniej budynek znów trafił w ręce Związku Pruskiego.

Po śmierci jednego z wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego zamek stał się siedzibą starostów książęcych. Na początku renesansu zamek stał się własnością Rodu Dohnów, czyli jednego z najważniejszych arystokratycznych rodów niemieckich w Prusach. W 1584 roku doszło do przebudowy, dzięki której budynek zyskał dzisiejszy wygląd z nową bramą, którego wnętrza ozdobiono renesansowym stropem. Pod koniec XVI wieku zamek krzyżacki przestał pełnić dawną rolę i nie był już utrzymywany w należytym stanie technicznym. Zniszczeniu uległa główna wieża zamkowa.

Zamek już od początku pełnił wiele funkcji: od siedziby krzyżackiej poprzez rezydencję starościńską, zbór luterański, siedzibę sądów, więzienie, archiwum, notariat, a w XX wieku mieścił nawet kino i dyskotekę. To wszystko przyczyniało się do stopniowanego popadania budynku w ruinę. W 2001 roku jego właścicielem stał się prywatny inwestor, który przystąpił do przywracania dawnej świetności wiekowej budowli. Odkopano dawne fosy i piwnice, zabezpieczono fundamenty murów i wież.

Siły nadprzyrodzone...

Zamek, w którym według legend pojawia się duch 14-letniej Barbary Schwann to miejsce niezwykle tajemnicze i zagadkowe. W 1749 roku dziewczynce ścięto głowę za dzieciobójstwo, jednak w rzeczywistości miała być niewinna. Obecnie zamek jest otwarty od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:30 – 19:00. Unikalne polichromie z XVI wieku, odrestaurowane pomieszczenia, a przede wszystkim niewytłumaczalne kroki na niezamieszkanym strychu, samoistnie gasnące światła oraz chłód to objawy działania sił metafizycznych. Inna legenda mówi, iż odpowiedzialnym za te zjawiska jest duch osoby duchownej i stanu rycerskiego, zakonnika, wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego Heinricha Reuss von Plauen.

Polecane obiekty w pobliżu Zamku Krzyżackiego w Morągu