Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wilczy Szaniec w Gierłoży

Noclegi w okolicy Wilczego Szańca w Gierłoży

Wilczy Szaniec w Gierłoży

II wojna światowa pozostawiła do dzisiaj wiele interesujących obiektów, które mają swoje mroczne historie. Przyciągają one nie tylko pasjonatów dawnych lat i militariów, ale także zwykłych turystów, którzy chcą dowiedzieć się czegoś nowego o budowlach, które mijamy w drodze do wakacyjnych kurortów. Zmiana granic po wojnie sprawiła, że na terenie Polski znalazły się różne budynki, które Niemcy wybudowali częściowo jeszcze przed wojną, jak bunkry i tajne podziemne miasta. Na terenie Polski znalazła się także dawna siedziba Adolfa Hitlera, czyli Wilczy Szaniec.

Położenie i dojazd

Wilczy Szaniec położony jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, mniej więcej w połowie drogi z Olsztyna do Suwałk. Nieopodal znajdują się dwa miasta –Kętrzyn oraz Giżycko. Przez drugą z tych miejscowości przebiega droga krajowa nr 59. Sam Wilczy Szaniec położony jest na skraju małej wsi Gierłoż.

Historia

Wraz z rozpoczęciem wojny pojawiła się konieczność utworzenia kwatery głównej führera. Nie miała ona swojej stałej siedziby – byli to po prostu najważniejsi urzędnicy państwowi wraz z Adolfem Hitlerem. Jednak, by ułatwić dowodzenie, postanowiono stworzyć takie obiekty, które mogłyby łatwo pomieścić wszystkich głównodowodzących, zapewnić im bezpieczeństwo oraz mobilność. W ramach tych prac powstały m.in. obiekty w okolicach Gierłoży. W okolicach znajdowały się drogi oraz linie kolejowe, a także lotnisko, które dawały Hitlerowi możliwość szybkiej zmiany miejsca pobytu. W skład kwatery führera wchodziły różne obiekty biurowe, ale także bunkry, zasieki czy stanowiska radiotelegrafistów. Oczywiście towarzyszyło im całe zaplecze logistyczne, jak magazyny, garaże, a nawet kasyna i herbaciarnie.

Hitler w Wilczym Szańcu

Adolf Hitler przybył tutaj pod koniec czerwca 1941 roku i spędził tu ponad cztery lata. Przez ten czas dowodził działaniami wojennymi na froncie wschodnim. W międzyczasie wybierał się na krótkie podróże np. na Ukrainę, gdzie zlokalizowana była kolejna z jego kwater. W Gierłoży przebywali także m.in. Benito Mussolini oraz przedstawiciele innych państw współpracujących z Osią. W lipcu 1944 roku miał tutaj miejsce nieudany zamach na Hitlera, przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga.

Zwiedzanie

Od 1959 roku Wilczy Szaniec jest udostępniony do zwiedzania. Podlega on obecnie pod zarząd Nadleśnictwa Srokowo. Godziny otwarcia obiektu: codziennie 8:00-20:00. Dokładniejsze informacje dostępne są pod adresem http://www.wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl/

Polecane obiekty w okolicy Wilczego Szańca w Gierłoży