Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Synagoga w Sandomierzu

Noclegi w pobliżu Synagogi w Sandomierzu

Synagoga w Sandomierzu

Na ulicy Żydowskiej 4 w Sandomierzu znajduje się słynna Synagoga. Została zbudowana w 1758 roku. Aktualnie budynek funkcjonuje jako Archiwum Państwowe. Początkowo Archiwum funkcjonowało pod nazwą Oddział Powiatowy Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Kielcach. W 1951 roku przyjęło nazwę Powiatowe Archiwum Państwowe w Sandomierzu. Budynek synagogi wybudowano w stylu późnobarokowym. Zbudowany jest z cegły na planie kwadratu. Budynek jako Archiwum Państwowe gromadzi w swoich zbiorach akta Sandomierza począwszy od XVI wieku.

Wnętrze Synagogi

Wewnątrz Synagogi można zobaczyć sklepienie krzyżowo-kolebkowe. Ściany zdobią zachowane obrazy z XVIII i XIX wieku, wśród których wyróżnić można: Mojżesza nad Nilem, Ścianę Płaczu, Jezioro Tyberiadzkia, ofiarę Jakuba oraz mogiłę Judyty. We wnętrzu zobaczyć można również zachowane znaki zodiaku oraz kaligrafie hebrajskie. W Synagodze znajduje się sala modlitewna, która posiada sklepienie krzyżowo-kolebkowe z lunetami. W każdej z jej ścian znajdują się trzy okna, a ze sklepienia zachodzą łuki, które ozdobione są napisami po hebrajsku. Do wnętrza sali modlitw można wejść przez gotycki portal pochodzący z zamku sandomierskiego.

Synagoga jest to bardzo prosty i skromny budynek. W średniowieczu była to jedna z najcenniejszych budowli żydowskich. W czasie drugiej wojny światowej cała ulica Żydowska stała się gettem, a synagogę splądrowano i zniszczono. Podczas wojny większość ludności żydowskiej została zamordowana, a pozostałe osoby w większości wyjechały z kraju. Po wojnie budynek synagogi stał się magazynem, by później dostosować go na potrzeby Archiwum Państwowego.

Kiedyś synagoga, dzisiaj archiwum

Po dziś dzień zachowały się zdjęcia danego wnętrza synagogi. Ukazują one piękno i bogaty wystrój budowli. Zobaczyć je można na korytarzu Archiwum oraz na stronach internetowych. Synagoga obecnie jest niedostępna dla zwiedzających. Archiwum gromadzi akta z powiatu opatowskiego, sandomierskiego, staszowskiego oraz z terenów należących do byłego województwa tarnobrzeskiego. Działalność Archiwum przybliża sobie historię tego rejonu, co jest bardzo ważne z punktu widzenia życia kulturalnego oraz naukowego.

Polecane obiekty w pobliżu Synagogi w Sandomierzu