Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Starego Cmentarza w Rzeszowie

Stary Cmentarz w Rzeszowie

Stary Cmentarz w Rzeszowie to obowiązkowy punkt na mapie miasta dla wszystkich wielbicieli historii i zabytkowych miejsc. Na jego rozległym terenie znajdują się 662 nagrobki, a każdy ma za sobą wiele lat istnienia.

Historia

Założona w czasie zaborów nekropolia ma za sobą długą i przejmują historię. Powstała z nakazu cesarza Józefa II. Przez długi czas była miejscem wiecznego spoczynku dla podopiecznych tutejszego domu dla ubogich. Z biegiem lat na Starym Cmentarzu zaczęto chować również ludzi zasłużonych dla miasta oraz zwykłych obywateli. Z czasem stał się on cmentarzem komunalnym. Oficjalnie czynny był do 1910 r., ale w czasie wojny wciąż chowano tam ludzi, a sporadycznie także po niej.

Cmentarz przez wiele lat nie cieszył się oczekiwanym szacunkiem. W czasie wojny okupanci kradli z nagrobków wszelkie metalowe elementy. Przetapiano je i wykorzystano do działań wojennych. Po wojnie demolowany był wielokrotnie przez wandali. W latach 70-tych był miejscem spotkań lokalnych przestępców oraz odbywania się libacji alkoholowych.

Zabytek

W 1957 r. zapadła decyzja o ponownym zamknięciu cmentarza, a następnie zaplanowano przekształcenie go park. Dzięki działaniom społeczników zaniechano realizacji tych planów, a nekropolia została uznana za zabytek w 1968 r. W latach 80-tych XX w. rozpoczęły się, trwającej do dziś, prace konserwatorskie na terenie Starego Cmentarza.

Architektura

Nekropolia służyła przez prawie 120 lat jako miejsce pochówku dla chrześcijan, protestantów i prawosławnych. To dzięki temu na jej terenie podziwiać możemy nagrobki wykonane w najróżniejszych stylach, które wyszły spod dłuta największych artystów w Galicji. Przeważa styl klasycystyczny, nie brakuje jednak stylu romantycznego i neogotyckiego. Miejsca pochówku oznaczono w różnoraki sposób: grobowce, obeliski, nagrobne płyty stylizowane na sarkofagi czy żelazne krzyże na kamiennych głazach. Największa mogiła na terenie Starego Cmentarza należy do rzeszowskich aptekarzy — Wilhelma Hibla i jego rodziców. Na powierzchni nekropolii znajduje się także pomnik ku czci ofiar powstania styczniowego oraz Grób Ofiar II Wojny Światowej.

Stary Cmentarz czynny jest codziennie w godzinach 8:00-19:00. Wstęp na jego teren jest bezpłatny. Aktualnie pieczę nad cmentarzem sprawuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem im. Włodzimierza Kozło. Na stronie http://rzeszow-cmentarze.pl/historia-cmentarza można znaleźć szczegółowe informacje na temat cmentarza i jego historii.

Polecane obiekty w pobliżu Starego Cmentarza w Rzeszowie