Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Skansenu Kultury Jamneńskiej w Koszalinie

Skansen Kultury Jamneńskiej w Koszalinie

Skansen Kultury Jamneńskiej przy Muzeum w Koszalinie został założony w 1982 roku w wydzielonym przez Muzeum dziale etnograficznym. Skansen eksponuje zabytki kultury wsi Jamno, której mieszkańcy w 1945 roku w ramach powojennych przesiedleń zostali zmuszeni do opuszczenia swoich gospodarstw domowych.

Powstanie skansenu

Społeczność, która zamieszkiwała zarówno wieś Jamno, jak i Łabusz miała swoją charakterystyczną kulturę, sztukę, obrzędy i obyczaje. Po przesiedleniu lokalnej ludności po mieszkańcach wsi została tylko tradycyjna zabudowa, a także narzędzia i sprzęty stanowiące wówczas wyposażenie każdego domostwa, które zostały docenione kilka lat później przez etnografów, dzięki czemu obecnie można podziwiać w skansenie piękno dawnego okresu. W 1982 roku w koszalińskim muzeum zaczął funkcjonować samodzielny Dział Etnografii, który prezentował zabytki kultury jamneńskiej i pomorskiej.

Najcenniejsze eksponaty

W 1983 roku muzeum zakupiło i przeniosło ze wsi Dąbki szachulcową zagrodę rybacką, w której obecnie można oglądać wystawę pt. „Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem”. Najważniejszą częścią ekspozycji jest chata, w której można podziwiać pochodzące z przełomu XIX i XX wieku eksponaty nie tylko ze wsi Jamno, ale również ze wsi Łabusz. Chałupa składa się z trzech izb, kuchni, dwóch komór, sieni oraz chlewika, a jej wyposażenie zostało wzbogacone przedmiotami, które pochodziły z innych pomorskich wsi. Bardzo ważnym elementem ekspozycji jest również pochodząca z 1882 roku stodoła przeniesiona do skansenu ze wsi Paproty, w której obecnie można podziwiać wystawę pt. „Dzieje kuźni pomorskiej”. Niezwykle interesujący jest również budynek gospodarczy pochodzący z XIX wieku, który do skansenu został przeniesiony z Dąbek. W budynku znajduje się ekspozycja warsztatu szewskiego. Warto jednaj wiedzieć, iż wszystkie maszyny, które znajdują się w tym budynku nadal są sprawne.

Zwiedzanie

Skansen można odwiedzić przez cały rok, jednak warto przyjechać tu podczas Jarmarku Jamneńskiego, który odbywa się cztery razy w roku, a mianowicie w czerwcu, lipcu, sierpniu oraz grudniu.

Godziny otwarcia: do 15 września skansen czynny jest wtorek – niedziela w godzinach 10:00-17:00, natomiast od 16 września wtorek – niedziela 10:00-16:00

Ceny biletów:

  • bilet normalny 1 os. 10 zł
  • bilet ulgowy 1 os. 8 zł
  • bilet rodzinny (minimum 1+1: osoba dorosła i dziecko) 5 zł za 1 os.
  • bilet zbiorowy (dla grup powyżej 14 osób) 5zł/1 os.
  • bilet na zwiedzanie nocne (dla grup liczących co najmniej 20 osób) 15 zł/1 os./
  • bilet wstępu na jedną wystawę 5 zł

Więcej dokładnych informacji można znaleźć pod adresem http://www.muzeum.koszalin.pl/

Polecane obiekty w okolicy Skansenu Kultury Jamneńskiej w Koszalinie