Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Sine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry

Rezerwat przyrody Sine Wiry znajduje się w gminie Cisna oraz gminie Solina. Gminy te wchodzą w skład województwa podkarpackiego. Rezerwat utworzono w 1987 roku. Zajmuje on powierzchnię ponad 450 hektarów. Sine Wiry mają status rezerwatu krajobrazowego, w którym ochronie podlega przełom rzeki Wetliny oraz otaczający ją las, który słynie przede wszystkim z bukowo-jodłowego starodrzewu.

Walory rezerwatu

W rezerwacie podziwiać można fragment doliny Solinki oraz Wetlinki, który ciągnie się na długości 7 kilometrów. Można zaobserwować tu różnorodne siedliska roślinne, które mają zróżnicowany gradient żyzności oraz wilgotności. Spotykane tu rośliny oraz zwierzęta ewidentnie świadczą o specyficznych warunkach oraz bogatej rzeźbie terenu. Występuje tu wiele gatunków roślin, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na tojada wschodniokarpackiego, buławnika wielkokwiatowego oraz buławnika mieczolistnego, gdyż umieszczono je w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Warto wiedzieć, że na początku lat 80 – tych ubiegłego wieku w miejscu tym nastąpiło osunięcie zbocza Połomy. Rzeka Wetlina została zatarasowana i powstało szmaragdowe jeziorko. Niestety, obecnie już go nie ma.

Ścieżki turystyczne

Rezerwat Sine Wiry jest udostępniony dla turystów. W stronę Kalnicy, tam, gdzie niegdyś znajdowało się jeziorko, powstała bardzo malownicza widokowa ścieżka "Sine Wiry". Jej początek jest obok wiaty i miejsca na ognisko. Ścieżka została oznakowana informacyjnymi tablicami, z których można wiele dowiedzieć się o rezerwacie. Droga ta prowadzi do wirów, od których pochodzi nazwa rezerwatu. Są to głębokie miejsca na rzece. Oprócz tego na turystów czekają różne inne walory przyrodnicze, chociażby wielkie głazy.

Kawałek dalej w Zawoju rozpoczyna się druga widokowa ścieżka w tym rezerwacie. Jej początek znajduje się przy murowanej wiacie, ławkach, miejscach do przypięcia rowerów. W pobliżu znajduje się również wejście na cmentarz w Zawoju. Ścieżka pozwala podziwiać między innymi przełom Wetliny i skałki znajdujące się w pobliżu. Nie jest aż tak widowiskowa jak ta pierwsza, ale można miło spędzić czas nad rzeką, zorganizować ognisko i odpocząć.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Sine Wiry


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!