Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Ratusz w Zamościu

Noclegi w pobliżu Ratusza w Zamościu

Ratusz w Zamościu

Ratusz w Zamościu jest budynkiem reprezentującym styl manierystyczno-barokowy. Znajduje się on w centrum zamojskiego Starego Miasta. Za jego dokładną lokalizację przyjmuje się północną pierzeję Rynku Wielkiego. Ratusz jest widoczny z daleka dzięki ponad 50 – metrowej wieży zegarowej, oprócz tego słynie z szerokich schodów, określanych jako wachlarzowe.

Historia

Pierwotna wersja ratusza zaczęła powstawać w 1591 roku. Na początku front ratusza nie był wysunięty w stronę środka rynku. Niestety już na początku XVII wieku istniało ryzyko zawalenia wieży, toteż wzmocniono ją skarpami. Największe zmiany zaszły około połowy XVII wieku, kiedy to nastąpiła przebudowa ratusza według projektu Jana Jaroszewicza oraz Jana Wolffa. Ratusz został wtedy rozbudowany i podwyższony, bowiem utworzono trzecią kondygnację. Poza tym budynek zyskał wiele zdobień np. attyk, wieżyczek, ornamentów, pilastrów. Nabrał wówczas typowo manierystycznych cech, o czym świadczy chociażby arkada w kształcie muszli. Oddzielono go także od kamienic i podwyższono wieżę. Warto także wiedzieć, że kwitł w tym miejscu handel. Wachlarzowe schody wybudowano natomiast w II połowie XVIII wieku. Wtedy też zamontowano większy dach na wieży.

Podczas zaborów ratusz zaczął pełnić funkcję przede wszystkim wojskową, ale funkcjonowało tu również więzienie i szpital. Przebudowano go wówczas na styl klasycystyczny. W drugiej połowie XIX wieku powrócił jednak do swoich dawnych funkcji. Krótko przed II wojną światową ratusz został zrekonstruowany i odzyskał swój XVII – wieczny wygląd. II wojna światowa nie spowodowała zniszczeń tego majestatycznego budynku.

Trasa turystyczna

Turystów szczególnie zachwyca podziemna trasa turystyczna, która znajduje się w oficynie ratusza. Warto także zwrócić uwagę na tarczę z herbem Zamościa, która widnieje nad wejściem. Znajduje się na niej św. Tomasz Apostoł wraz z tarczą. Oprócz tego zawieszono tu tablicę, która upamiętnia wpisanie Starego Miasta w Zamościu na listę UNESCO, czyli na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Wisi tu też tarcza przedstawiająca Krzyż Grunwaldu III klasy. Warto przyjrzeć się kartuszowi, który przedstawia Tomasza Zamoyskiego, umieszczonemu na schodach. Natomiast z wieży ratusza każdego dnia w południe odgrywany jest hejnał Zamościa. Grany jest w trzy strony świata, oprócz Krakowa, ze względu na zakaz Jana Zamoyskiego, nie popierającego Zygmunta III Wazy. Obecnie swoją siedzibę ma tu przede wszystkim Urząd Miasta, Straż Miejska i Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej razem z galerią fotograficzną.

Polecane obiekty w pobliżu Ratusza w Zamościu