Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Radiostacji Gliwice

Radiostacja Gliwice

Radiostacja Gliwicka to największa wizytówka tego miasta na Górnym Śląsku. Przez wielu bywa nazywana „Gliwicką Wieżą Eiffla” ze względu na bardzo zbliżony wygląd i atrakcyjną iluminację świetlną. To unikalny w skali światowej obiekt inżynieryjny, gdyż zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Większość tego typu konstrukcja uległa zniszczeniu na skutek działań wojennych lub została zastąpiona stalą.

Narzędzie propagandy – historia

Pierwsza radiostacja powstała już w 1925 roku przy ulicy Radowej w celu rozszerzenia wrocławskiej rozgłośni na zachodnie ziemie polskie. Wykorzystywano ją wówczas jako narzędzie propagandowe. Znajdowała się tam sala koncertowa, studia mikrofonowe, redakcja i obsługa, a także duży nadajnik. Aby zwiększyć moc nadawania wzniesiono nową radiostację przy ulicy Tarnogórskiej. Po pierwszej konstrukcji pozostał do naszych czasów jedynie budynek użytkowany obecnie przez Szpital Miejski. Ciekawostką jest fakt, że w nocy dzięki korzystnym warunkom emisji sygnału, program z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej.

Radiostacja zasłynęła jednak 31.08.1939 roku, kiedy to miejsce miała prowokacja gliwicka, która uważana jest za początek II wojny światowej. O godzinie 20.00 wtargnęło do niej kilku uzbrojonych hitlerowców w ubraniach cywilnych. Zgodnie z poleceniem Hitlera starali się odczytać po polsku odezwę zapowiadającą rychłą polską ofensywę i wzywającą do powstania. „Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich…” To jedyne słowa, które udało im się wypowiedź ze względów technicznych (brak studia mikrofonowego), ponadto były słyszalne tylko w niewielkim zasięgu. Prowokacja była jednak tylko pierwszym etapem zaplanowanej szerszej akcji. Podobne przeprowadzono w niemieckim posterunku celnym, a ponadto miały miejsce także zamachy na inne instytucje i symbole narodowe Niemiec.

Wieża atrakcją turystyczną

Radiostacja działała do stycznia 1945 roku, kiedy to do miasta zbliżała się armia sowiecka. Wkrótce budynek znalazł się w rękach Polski, natomiast do 1956 roku nadawano audycje katowickie. Zabytkowa wieża jest dziś najwyższą drewnianą budowlą w Europie, mierząc 111 metrów wysokości. Poza walorami turystycznymi służy także celom komunikacyjnym za sprawą różnego rodzaju anten. Najpiękniej prezentuje się po zmroku, kiedy piękna iluminacja świetlna widoczna jest z wielu obszarów miasta. W ostatnich latach przestrzeń wokół wieży została atrakcyjnie zagospodarowana, a goście i mieszkańcy chętnie tu spacerują i odpoczywają. Wieża jest ostatnim punktem na Szlaku Zabytków Techniki, czyli niezwykłej trasie umożliwiającej poznanie najciekawszych obiektów przemysłowych Górnego Śląska.

Zwiedzanie

Obecnie w budynkach przy ulicy Tarnogórskiej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach, które czeka na turystów od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00, a w soboty i niedziele od 11:00 do 16:00 (w okresie letnim, od maja do września muzeum jest otwarte godzinę dłużej). Szczegóły można poczytać na stronie www.muzeum.gliwice.pl

Polecane obiekty w okolicy Radiostacji Gliwice