Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

Noclegi w pobliżu Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach

W Katowicach znajduje się kilka ciekawych obiektów, które są nie tylko symbolami miasta, ale także rozpoznawalnymi powszechnie miejscami, gdzie umawiają się mieszkańcy. Mają one bardzo ciekawą historię. Tak jest w przypadku Pomnika Powstańców Śląskich, popularnie zwanego „Skrzydłami”, który zlokalizowany jest niedaleko Spodka.

Historia

Pomnik upamiętnia trzy zbrojne zrywy Powstania Śląskiego z lat 1919-1921. Powstał on w miejscu dawnego cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły przeniesiono do parku Tadeusza Kościuszki. Za jego projekt byli odpowiedzialni architekt Wojciech Zabłocki oraz rzeźbiarz profesor Gustaw Zemła. Odlano go ze stali, a całość prac wykonano w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych.

Pojawiały się problemy ze sfinansowaniem prac nad pomnikiem, ale o pomoc bardzo zabiegał ówczesny wojewoda generał Jerzy Ziętek. Ostatecznie pomnik został sfinansowany ze środków zebranych wśród mieszkańców Warszawy, jako dar dla Górnego Śląska. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 1 września 1967 roku.

Wygląd pomnika

Na pomnik składają się trzy stalowe orle skrzydła, z których każde symbolizuje jedno z Powstań Śląskich – w 1919, 1920 oraz 1921 roku. Jest to nie tylko symbol Katowic, ale również największy i najcięższy pomnik w Polsce. Jego wszystkie elementy łącznie ważą około 61 ton. „Skrzydła” należą do najlepiej zaprojektowanych pomników w Polsce i często są stawiane za wzór. Osiągnięcie takiego efektu było możliwe dzięki wspólnej pracy architekta i rzeźbiarza.

Sąsiedztwo pomnika

Pomnik Powstańców Śląskich jest nie tylko ważnym elementem katowickiego krajobrazu, ale również miejscem zadumy. Powstał on na terenie cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej. W jego okolicy znajdują się najważniejsze obiekty w mieście. Po drugiej stronie ulicy stoi hala widowiskowa „Spodek”, a w ich bezpośrednim sąsiedztwie leży ważny węzeł komunikacyjny – Rondo gen. Jerzego Ziętka. Na środku ronda obecnie znajduje się galeria Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach nazywana „Rondem Sztuki”. Za „Skrzydłami” rozciąga się natomiast park, który od 2010 roku nosi nazwę Parku Powstańców Śląskich. Jest to pozostałość po dawnym ogrodzie dworskim. Dzisiaj to miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów.

Polecane obiekty w pobliżu Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach