Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Placu Bohaterów Getta w Krakowie

Plac Bohaterów Getta w Krakowie

Kraków to wspaniałe miasto, pełne atrakcji turystycznych i historycznych. Pobyt w tym miejscu dostarcza wielu możliwości zwiedzania. Jednym z najciekawszych miejsc jest Plac Bohaterów Getta w Krakowie. To jedno z najbardziej znanych miejsc, w którym w latach 1941 do 1943 znajdowało się getto żydowskie.

Tragiczna przeszłość

Miejsce to służyło gromadzeniu Żydów, którzy w późniejszym czasie byli przewożeni do obozów koncentracyjnych. Plac Bohaterów Getta znany jest również jako Plac Zgody lub getto żydowskie. W Krakowie miejsce znajduje to się na Podgórzu – historycznej dzielnicy miasta. W czasie II wojny światowej Plac Bohaterów Getta był miejscem brutalnych zbrodni oraz wielu egzekucji. W czasie jego likwidacji, która miała miejsce 14 marca 1943 r. zabito tu setki więźniów, wśród których znaczną część stanowiły dzieci, osoby niepełnosprawne oraz kobiety. Niegdyś wewnątrz getta funkcjonowała ujeżdżalnia, która służyła stacjonującym tutaj ułanom.

Miejsce pamięci Żydów

Na początku XIX wieku plac pełnił funkcję targowiska, na którym znajdowały się stoiska kupieckie Żydów, później na terenie tym znajdowała się również przetwórnia cykorii. Budynek niestety nie przetrwał próby czasu. Zlokalizowany był tu również warsztat kołodziejski oraz Apteka pod Orłem, znana również jako apteka w getcie krakowskim – prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza, który w późniejszym czasie dokładnie opisał wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Symboliczne krzesła

Plac Bohaterów Getta został wyremontowany w 2005 r, wówczas pojawiły się na tym terenie 33 rzeźby krzeseł oraz 37 małych krzeseł, które mają służyć nie tylko upamiętnieniu ofiar, ale również stanowią funkcjonalny element architektury placu. Rzeźby te stanowią także upamiętnienie żydowskich rzemieślników, którzy parali się stolarką meblową. Na całym placu wyraźnie oznaczono również linie, na której przebiegały mury Getta.

Miejsce to z pewnością zasługuje na szczególną uwagę, a wizyta w nim dostarczy ogromu wiedzy i emocjonalnych przeżyć. To obowiązkowy element zawiedzenia Krakowa, który doskonale obrazuje przeszłość miasta i jego mieszkańców oraz stanowi integralną część tożsamości Krakowa.

Polecane obiekty w pobliżu Placu Bohaterów Getta w Krakowie