Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Pałac Herbsta w Łodzi

Noclegi w pobliżu Pałacu Herbsta w Łodzi

Pałac Herbsta w Łodzi

W Łodzi w Księży Młynie znajduje się miejsce niezwykle urokliwe. Pałac Herbsta jest to neorenesansowa rezydencja zbudowana dla córki Edwarda Herbsta – Matyldy. Była prezentem ślubnym dla niej oraz jej męża Edwarda Herbsta. Pałac zdecydowanie wyróżnia się spośród innych budynków w Księżym Młynie i stanowi interesującą ozdobę tego miejsca.

Historia Pałacu

Początek budowy willi szacuje się na rok 1875 i ma związek ze zbliżającym się ślubem córki Scheiblera. Na parterze budynku w tamtym okresie znajdowała się kuchnia oraz spiżarnia, a w drugim skrzydle budowli usytuowano miejsce na liczne garaże. Na piętrze znajdowały się pokoje zarówno gospodarzy, jak i pokojówek. Obok pałacu wybudowano w późniejszym okresie również budynek gospodarczy, w którym znajdowały się stajnie, powozownia, a w jego wieży – pomieszczenia dla służących w pałacu. Pałac był własnością rodziny Herbstów przez wiele lat, aż do roku 1942. Dopiero w roku 1976 willę przekształcono w Muzeum Sztuki. Pałac tą funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

Wnętrza Pałacu Herbsta

W pałacu znajduje się kilka interesujących i wartych zobaczenia miejsc. Jednym z nich jest salon lustrzany. Dzięki pozostałym fotografiom z ówczesnego okresu konserwatorzy byli w stanie odtworzyć wygląd dawnego pałacu i nadali sali lustrzanej pierwotny wygląd. We wnętrzu ustawiono meble, obrazy oraz dzieła sztuki z dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku. Pałac Herbsta posiada również niezwykły gabinet w stylu neobarokowym. Znajduje się tam piękna, ozdobna szafa, okazała kanapa, fotel oraz ozdobne biurko. Ściany gabinetu zdobią dawne fotografie rodzinne, a pod oknem ustawiono popiersie Scheiblera.

Niezwykle reprezentacyjnym miejscem jest również kolejny salon zwany myśliwskim. Było to miejsce, w którym odpoczywali głównie mężczyźni. Służyło między innymi do męskich spotkań oraz jako miejsce do palenia. Obecnie salon myśliwski zdobi dębowa boazeria, w której ukryte zostały szafy. Szafy te dawniej służyły do przechowywania broni i kijów do gry w bilard. W centralnym miejscu salonu myśliwskiego znajduje się bowiem stół bilardowy. Pałac posiada również Dużą salę. Jest to kolejne reprezentacyjne miejsce, które na co dzień pełniło funkcję salonu, by w określonym czasie stawać się salą balową. Salę zdobią meble z początku dwudziestego wieku. Zwiedzanie całego budynku jest niezwykle ciekawe, dlatego będąc w Łodzi nie można pominąć wizyty w Pałacu Herbsta.

Oficjalna strona: http://www.palac-herbsta.org.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Herbsta w Łodzi