Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Augusta Abbega w Elblągu

Pałac Augusta Abbega w Elblągu

Pałac Augusta Abbega w Elblągu położony jest w województwie warmińsko-mazurskim na północno-wschodnich obrzeżach Elbląga. Znajduje się w parku Bażantarnia, który obecnie ma powierzchnię prawie 370 ha. Pałac to obecnie jednopiętrowa budowla, która została wzniesiona w neogotyckim stylu. Budynek ma nieregularną bryłę o biało-beżowym kolorze elewacji, jednak charakteryzują go również liczne zdobienia w postaci kolumn, wieżyczek oraz tarasów. W 1995 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Historia

Nieopodal Elbląga na skraju lasu w 1801 roku August Abbeg (był on radcą handlowym oraz byłym konsulem królewskim) nabył gospodarstwo, na którego terenie na przełomie 1810 i 1811 roku wzniósł neogotycki pałac. W tym czasie budowla pełniła funkcję bardzo ekskluzywnego podmiejskiego zajazdu. Po jego śmierci całym majątkiem zarządzali spadkobiercy Abbego, od których rada Miasta Elbląg w 1882 roku odkupiła całą posiadłość. Po wykupieniu pałacu miasto w dalszym ciągu prowadziło zajazd, a otaczający go park oraz lasy zostały przekształcone na tereny rekreacyjne dla lokalnych mieszkańców oraz turystów przybywających do miasta. W kwietniu 1913 roku pałac oraz park zostały włączone oficjalnie w administracyjne granice Elbląga, jednak do 1914 roku park został urozmaicony o elementy małej architektury ogrodowej takie jak punkty widokowe oraz niewielkie mosty.

W malowniczych okolicach

Po zakończeniu II wojny światowej pałac został przekazany Lasom Państwowym, a budynek stał się wówczas siedzibą tutejszego nadleśnictwa, które na przełomie XX i XXI wieku postanowiło przeprowadzić gruntowną modernizację obiektu z własnych środków. Wszystko odbywało się wtedy pod czujnym okiem konserwatora zabytków. Obecnie budynek pałacu utrzymywany jest w bardzo dobrym stanie, a otaczające go tereny służą do celów rekreacyjnych. Obecnie pałac nadal stanowi siedzibę Nadleśnictwa Elbląskiego, jednak turyści, którzy przyjeżdżają do Elbląga mogą go zobaczyć, ponieważ stanowi jedną z najciekawszych atrakcji całego miasta. Na ternie parku, który otacza pałac znajdują się liczne ścieżki rowerowe, dzięki czemu w miejscu tym można spędzić bardzo ciekawie czas.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Augusta Abbega w Elblągu