Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Ogrodu Różanego w Szczecinie

Ogród Różany w Szczecinie

Dla jednych kwiaty mogą być zachwycającym widokiem, dla innych zwykłą ozdobą tła, na którą rzadko kiedy zwracają uwagę. Wizyta w szczecińskim Ogrodzie Różanym, zwanym popularnie Różanką z pewnością nie będzie czasem straconym. Niecodziennie spotyka się w końcu prawie dziesięć tysięcy róż tworzących przepiękne ozdobne alejki i ułożone w niebanalne wzory małej architektury ogrodowej.

Przedwojenny ogród

Początki ogrodu datowane są na rok 1928, czyli czasy dwudziestolecia wojennego, gdy Szczecin powoli zamieniał się z niewielkiego miasta portowego w sporą aglomerację liczącą sobie kilkaset tysięcy mieszkańców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców dotyczącym wypoczynku i miejsca spotkań postanowiono założyć ogród wypoczynkowy w Łęknie. Pretekstem był zaplanowany w tym czasie zjazd ogrodników, w którym wzięli udział goście z całego świata, a ogród zyskał uznanie w europejskiej prasie.

Dwa hektary różanego ogrodu w 1935 roku ozdobiła unikatowa fontanna nazywana Ptasią Fontanną ze względu na swój kształt. Rzeźby przedstawiające te zwierzęta były wykonane z najwyższą precyzją i przetrwały do czasów obecnych. Fontanna wypuszcza wodę, która w zamkniętym obiegu wraca znów do górnych struktur instalacji, dzięki czemu nie ma konieczności zapewnienia jej stałego dopływu wody.

Różanka

Chociaż to zaskakujące, ogród niemal bez żadnych uszkodzeń przetrwał czasy II wojny światowej. Podczas głębokiego PRLu pełnił dalej rolę miejsca wypoczynku oraz spotkań, nie był jednak nigdy odnowiony. Popadał przez to w stopniowe zapomnienie i ruinę, krzewy róż rosły w sposób nieuporządkowany, zarastając ogrodowe alejki. Sytuacja pogorszyła się w momencie, gdy ogród trafił w ręce archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i dopiero powrót Różanki w 2005 roku w ręce miasta pozwolił na podjęcie działań renowacyjnych.

Przez dwa lata podjęto liczne inicjatywy odbudowy ogrodu. Zasadzono nowe sadzonki róż, sprowadzono także inne gatunki roślinności, krzewy, drzewa oraz liczne kwiaty. Obecnie ogród – oprócz miejsca wypoczynkowego – pełni także funkcję reprezentacyjną. Organizowane są tu różne koncerty i festiwale, nie brakuje okazjonalnych wystaw artystycznych. Wejście do ogrodu jest darmowe i dostępne przez cały rok, ale najlepiej róże oglądać w miesiącach letnich, gdy kwitną i pokazują całe swoje piękno.

Polecane obiekty w pobliżu Ogrodu Różanego w Szczecinie