Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Rucianem-Nidzie

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Rucianem-Nidzie

Słynna leśniczówka Pranie, w której dzisiaj mieści się Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, przyjeżdżającego tutaj chętnie przez lata, wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z procesem samego prania, a bardziej z pogodą panującą w tych okolicach. Leśniczówka bowiem położona jest w Puszczy Piskiej nad Jeziorem Nidzkim i pobliską łąką, która często „prała” – czyli według mazurskiego określenia zasnuwała się mgłą.

Historia Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

Do leśniczówki Pranie, wybudowanej w 1880 roku i będącej siedzibą nadleśnictwa Krzyże przez lata przyjeżdżał w okresie letnim poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, twórca nie tylko urokliwych wierszy sławiących m. in. mazurską przyrodę, ale też dowcipnego i absurdalnego Teatrzyku Zielona Gęś. Gałczyński wraz z żoną Natalią bywał tutaj w latach 50. pisząc w tym miejscu tak znane utwory jak: „Kronika Olsztyńska”, „Niobe”, „Wit Stwosz”, „Spotkanie z matką” czy „Rozmowa liryczna”.

W 1961 roku chcąc upamiętnić pobyty poety, na leśniczówce Pranie umieszczono tablicę pamiątkową, a w 1965 roku rozpoczęto prace nad tworzeniem izby pamięci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W 1980 roku przekształcono izbę pamięci w muzeum poświęcone jego twórczości, postaci i mazurskim pobytom w tym miejscu, prowadzone do 1997 roku przez córkę poety – Kirę – wraz z mężem.

Zbiory i działalność muzeum

W leśniczówce odtworzony został gabinet poety, w którym znaleźć można pamiątki po Gałczyńskim pochodzące także z jego warszawskiego mieszkania. Można tutaj obejrzeć zdjęcia, rękopisy, rysunki oraz numery archiwalnych czasopism, z którymi współpracował. Nie zapomniano o satyrycznym charakterze twórczości Gałczyńskiego, z którym związano kącik karykatury z pracami m. in. Eryka Lipińskiego, Szymona Kobylińskiego czy Jerzego Zaruby. W sezonie letnim w muzeum często odbywają się imprezy prezentujące poezję i promujące literaturę. Dzięki prężnej działalności leśniczówka Pranie nagrodzona została m. in. w plebiscycie czytelników „Gazety Wyborczej” z 2003 roku na ulubione miejsce organizacji imprez kulturalnych na Warmii i Mazurach.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia Leśniczówki Pranie: 9:30 – 17:00, ceny biletów: normalne 6 zł, ulgowe 4 zł. Oficjalna strona muzeum: lesniczowkapranie.art.pl/site/?page_id=5

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Rucianem-Nidzie


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!