Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Historii Kielc

Muzeum Historii Kielc

Pragniesz dowiedzieć się jakie tajemnice skrywa stolica regionu świętokrzyskiego? Poznać historię Kielc? Przekonać się jakie życie prowadzili pierwsi osadnicy, a jakie mieszczanie w XIX wieku? Przyjrzeć się ich przedmiotom codziennego użytku i rodzinnym pamiątkom? Sprawdzić jak zmieniało się miasto na przestrzeni lat? W Muzeum Historii Kielc znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. Wyjątkowe wystawy muzealne pozwalają przenieść się do przeszłości i poczuć atmosferę starego miasta.

Powstanie muzeum

Próby powołania do życia muzeum w całości poświęconego Kielcom i ich bogatej historii, podejmowano już na początku XX wieku. Kolekcje o charakterze muzealnym pojawiły się wówczas na wystawach Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Duże zasługi w promowaniu miasta, jego historii i tradycji miał Tadeusz Szymon Włoszek. Udało mu się zgromadzić wiele eksponatów, które do dnia dzisiejszego możemy podziwiać w zbiorach muzeum.

Zgodę na utworzenie muzeum regionalnego ówczesne władze miasta wydały już w okresie międzywojennym. Jednakże brak środków finansowych uniemożliwił realizację planów. Kolejne działania również nie przynosiły rezultatów, a podczas II wojny światowej dotychczas zgromadzone eksponaty uległy rozproszeniu. Ideę utworzenia placówki muzealnej urzeczywistniono dopiero w 2006 roku kiedy to Rada Miasta podjęła uchwałę o powstaniu Muzeum Historii Kielc. Siedzibą instytucji została wyremontowana kamienica przy ul. Św. Leonarda 4.

Zbiory muzealne

Stałą ekspozycją, którą możemy podziwiać w muzeum jest wystawa „Z dziejów Kielc”. To swoista historia miasta w pigułce – od średniowiecznej osady, po wiek XX. Znajdziemy tutaj skrupulatnie wykonaną makietę średniowiecznej chaty, księgę Rady Miejskiej datowaną na XVIII wiek, mundury oficerskie czy pierwszą miejską pieczęć. Poznamy dawne Kielce będące własnością biskupów krakowskich. Muzeum dysponuje ciekawymi pozycjami bibliotecznymi, archiwalnymi zdjęciami, oryginalnymi dokumentami, listami, albumami. Losy miasta i jego mieszkańców śledzić możemy na starych malowidłach i fotografiach.

Działalność edukacyjna

Muzeum organizuje wystawy czasowe i plenerowe także poza swoją siedzibą. Prowadzi również działalność edukacyjną. Bogata jest oferta spotkań muzealnych, spacerów oraz wykładów. Przedszkolaki i starsze dzieci mogą wziąć udział w specjalnie przygotowanych lekcjach muzealnych.

Informacje turystyczne

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek - muzeum nieczynne
  • wtorek, czwartek, piątek - czynne w godz. 8.00 - 16.00
  • środa - czynne w godz. 8.00 - 17 00
  • sobota, niedziela - czynne w godz. 9.00 – 16.00

Ceny biletów:

  • normalny - 7 zł
  • ulgowy dla dzieci i młodzieży do ukończenia gimnazjum - 1 zł
  • ulgowy - 4 zł
  • rodzinny dla dorosłych z dziećmi - rodzina z dowolną liczbą dzieci z tej rodziny - 11 zł
  • bilet na wystawy czasowe w niedziele i święta - 4 zł
  • lekcje muzealne - 50 zł
  • usługi edukacyjne (warsztaty, zajęcia oświatowe, "spacer po mieście", koncerty, itp.) - 4 zł

Więcej szczegółów na stronie Muzeum Historii Kielc - http://mhki.kielce.eu/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Historii Kielc